Start perfect pentru Marius Copil la US Open. Tenismenul român s-a impus fără probleme în primul tur al calificărilor

Marius Copil l-a învins pe bulgarul Dimitar Kuzmanov, cu 7-6 (2), 6-4, marţi, la New York, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu de la US Open, ultimul de Grand Slam al anului.

Copil (30 ani, 228 ATP) s-a impus după aproape două ore de joc (1 h 56 min).

Românul a reuşit 10 aşi, faţă de 4 ai adversarului.

Copil are acum 3-0 în meciurile directe cu Kuzmanov (28 ani, 231 ATP), după ce l-a mai întrecut pe bulgar în 2016, în primul tur la Napoli, cu 6-3, 4-6, 6-2, şi anul acesta în primul tur al calificărilor la Wimbledon, cu 6-4, 6-3.

În turul secund al calificărilor la Flushing Meadows, Copil, care şi-a asigurat un cec de 32.000 de dolari şi 8 puncte ATP, îl va înfrunta pe rusul Evgheni Donskoi, cap de serie numărul 30.

Donskoi (31 ani, 152 ATP) a câştigat singurul meci direct anterior, în 2017, în finala turneului challenger de la Kaohsiung (Taiwan), cu 7-6 (0), 7-5.

Afla mai multe despre: marius copiltenis