Ştiinţa Bacău s-a calificat în semifinalele Cupei CEV, fază în care va evolua cu Volei Alba Blaj

Sporturi

Echipa de volei feminin Ştiinţa Bacău s-a calificat marţi, în deplasare, în semifinalele Cupei CEV, după ce a învins formaţia VK UP Olomouc, cu scorul de 3-2, şi în manşa retur din sferturile competiţiei. Adversara băcăuancelor din semifinale va fi Volei Alba Blaj, care a eliminat, tot marţi, pe Galatasaray Istanbul.

Scorul pe seturi a fost 25-21, 25-20, 20-25, 20-25, 16-18, după 122 minute de joc.

În tur, Ştiinţa Bacău a câştigat, pe teren propriu, tot cu 3-2 (25-19, 20-25, 25-21, 24-26, 15-8).

Tot marţi, Volei Alba Blaj a eliminat pe Galatasaray Istanbul, după ”set de aur” şi s-a calificat, de asemenea, în semifinale.

În 2018, Volei Alba Blaj a jucat finala Ligii Campionilor, dar acum a ratat faza grupelor competiţiei şi a continuat direct în optimile Cupei CEV.

În competiţie a mai fost angrenată echipa CSM Târgovişte, care a ratat optimile de finală, fiind eliminată chiar de Galatasaray Istanbul, cu un dublu 3-0.

Afla mai multe despre: ştiinţa bacău