Ştiinţa Baia Mare s-a impus în deplasarea de la CSM Bucureşti, scor 13-7

Rugby

CSM Bucureşti a pierdut meciul din SuperLiga naţională cu Ştiinţa Baia Mare, dar s-a putut consola cu bonusul defensiv.

Meci special pe Arena Arcul de Triumf pentru antrenorul bucureştenilor de la CSM, Eugen Apjok, împotriva fostei sale echipe. Ştiinţa Baia mare a venit pregătită în capitală, a etalat un rugby solid, a condus cu 3-0 la pauză, apoi 13-0 din minutul 65. Şi a scăzut turaţia.

Dar CSM n-a profitat până la capăt. Bucureştenii au pus primele puncte pe tabelă abia pe final de meci: un eseu transformat pentru 7 la 13. Au câştigat din nou atacul, iar ultima fază s-a purtat până în al 12 minut de prelungiri, cu grămada gazdelor asediând  terenul de ţintă advers şi cu arbitrii care nu au mai văzut un alt esu cerut de CSM. Baia Mare şi-a consolidat locul trei, CSM e sigură de poziţia secundă.

Afla mai multe despre: superliga rugbycsm bucuresticsm stiinta baia mare