Surpriză de proporţii! Konta, învinsă de o jucătoare de pe locul 219 WTA, Kvitova a părăsit şi ea turneul de la Charleston

Britanica Johanna Konta, locul 22 WTA şi cap de serie numărul 6, a fost învinsă, miercuri, cu 6-3, 6-4, de sportiva Fanny Stollar din Ungaria, locul 219 WTA, venită din calificări, în turul al doilea al turneului de categorie Premier de la Charleston.

Jucătoarea de 19 ani s-a impus după un meci de o oră şi 18 minute.

Sportiva cehă Petra Kvitova, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 2, a părăsit şi ea turneul în manşa a doua, după ce a fost întrecută de compatrioata ei, Kristyna Pliskova, locul 77 WTA, cu 1-6, 6-1, 6-3, într-o oră şi 52 de minute.

Australianca Daria Gavrilova, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 11, a pierdut, cu 2-6, 6-2, 3-6, în faţa jucătoarei italiene Camila Giorgi, locul 64 WTA, după ceva mai mult de două ore de joc, în aceeaşi fază a competiţiei.

Afla mai multe despre: tenis femininkontakvitovawta