Surpriză în Premier League. Wolverhampton câştigă acasă cu Arsenal după o serie de 8 meciuri fără victorie

Fotbal

După 22 de etape, Wolverhampton este pe locul 14 cu 26 de puncte în timp ce Arsenal doar pe 10 cu 31 de puncte.

Wolverhampton Wanderers s-a impus în această seară pe teren propriu în faţa celor de la Arsenal şi astfel a pus capăt unei serii de 8 partide fără victorie în campionat.

Arsenal a deschis scorul în minutul 32 după o acţiune personală de toată frumuseţea a lui Nicolas Pepe. Acesta a ridiculizat doi adversari în careul advers după care a reluat superb plasat la colţul lung. În prelungirile primei reprize, David Luiz este eliminat şi gazdele primesc penalty. Transformă Ruben Neves pentru 1-1. La doar 4 minute de la reluare, Joao Moutinho prinde o execuţie de excepţie de la mare distanţă şi mingea se opreşte în vinclul porţii adverse. Arsenal rămâne cu doi oameni mai puţin pe teren din minutul 72 după o eroare incredibilă a acestuia. Arsenal pierde cu 2-1 şi ratează ocazia de a se apropia la un singur punct de locurile pentru cupele europene.