Surpriză mare la Rogers Cup. Barty a pierdut, iar Osaka poate reveni pe primul loc în clasamentul WTA

Ashleigh Barty, liderul WTA, a fost eliminată, marţi, în turul doi al turneului Rogers Cup, de americanca Sofia Kenin, numărul 29 mondial.

Kenin s-a impus cu scorul de 6-7 (5), 6-3, 6-4, într-o oră şi 57 de minute. Americanca va juca în faza următoare cu câştigătoarea meciului Victoria Azarenka (Belarus, 39 WTA) – Daiana Iastremska (Ucraina, 33 WTA).

Ca urmare a eliminării lui Barty, Naomi Osaka (2 WTA) şi Karolina Pliskova (3 WTA) au ocazia să urce pe prima poziţie în clasamentul mondial.

Potrivit wtatennis.com, scenariile sunt următoarele:

• Dacă Naomi Osaka o va învinge miercuri pe Tatjana Maria în turul doi, japoneza va urca luni pe primul loc.
  • Karolina Pliskova trebuie să ajungă în semifinale pentru a putea reveni pe primul loc. Însă, dacă Osaka ajunge în sferturi, atunci Pliskova va trebui să ajungă în finală pentru locul de lider WTA.
  • Dacă Osaka şi Pliskova se vor întâlni în finală, câştigătoarea va fi lider WTA.
  • Dacă Osaka va pierde meciul din turul doi şi Pliskova nu va ajunge în semifinale, Barty va rămâne lider WTA.

Afla mai multe despre: tenisosaka