Surpriză uriaşă la Roland Garros. Simona Halep, înfrângere în două seturi în meciul cu Iga Swiatek

Simona Halep

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a fost învinsă, scor 6-1, 6-2, de poloneza Iga Swiatek, locul 54 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros.

Iga Swiatek va evolua în sferturi cu italianca Martina Trevisan, locul 159 WTA, venită din calificări,care a învins-o, scor 6-4, 6-4, pe olandeza Kiki Bertens, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 5. Trevisan şi Swiatek sunt în premieră în această fază a unui grand slam.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 283.500 de euro şi cu 430 puncte WTA. Halep rămâne cu un premiu de 189.000 de euro şi cu 240 de puncte WTA după această ediţie a turneului de la Roland Garros.

Halep a câştigat ediţia 2018 a French Open, a mai fost finalistă în 2014 şi 2017, iar anul trecut a fost eliminată de americanca Amanda Anisimova, în sferturi, scor 2-4, 4-6.

Swiatek a oprit la 17 numărul de victorii consecutive ale Simonei Halep, în acest an. În ciuda acestui eşec, Simona Halep nu este în pericol să-şi piardă locul 2 WTA.

Simona Halep - Iga Swiatek 1-6 / 2-6

GAME, SET şi MECI. Iga Swiatek se impune în două seturi în meciuri cu Simona Halep.

13:13 | GAME Halep. Românca se impune pe propriul serviciu şi face 5-2.

13:08 | GAME Swiatek. Poloneza joacă perfect şi face 5-1 în setul al doilea.

13:02 | BREAK Swiatek. Poloneza face 4-1 şi se apropie de câştigarea setului secund

12:53 | Game Swiatek. Ocupanta locului 54 WTA îşi face serviciul şi se desprinde la 3-1 în setul secund.

12:48 | GAME Halep. Românca salvează patru mingi de break şi se impune pe propriul serviciu la capătul unui game extrem de lung.

12:39 | GAME Swiatek. Poloneza continuă să joace fără greşeală şi se desprinde şi în setul secund

PRIMUL SET

12:31 | SET Swiatek. Halep salvează o minge de set, însă poloneza profită de a doua şansă şi închide primul set, scor 6-1.

12:28 | BREAK Swiatek. Poloneza reuşeşte din nou să se impună pe serviciul Simonei Halep şi serveşte acum pentru a câştiga primul set.

12:23 | Game Swiatek. Poloneza revine de la 0-30 şi se impune pe propriul serviciu în cel mai disputate game de până acum.

12:18 | Game Halep. Principala favorită a turneului de la Roland Garros câştigă primul game în meciul cu Swiatek.

12:14 | Game Swiatek. Ocupanta locului 54 WTA are un start perfect de meci şi câştigă trei game-uri în doar şapte minute.

12:13 | BREAK Swiatek. Adversara Simonei Halep confirmă startul perfect de meci şi face break-ul în faţa româncei.

12:10 | GAME Swiatek. Poloneza începe perfect meciul şi se impune fără probleme pe propriul serviciu.

12:07 | Începe meciul. Iga Swiatek este prima care serveşte.

Roland Garros | Meciul Halep  - Iga Swiatek, duminică, de la 12:00, în optimi

Meciul Halep  - Iga Swiatek (Polonia, locul 58 mondial) va fi primul de pe terenul Philippe Chatrier.

Duminică vor juca la French Open şi Andreea Mitu, Patricia Ţig, Horia Tecău şi Nicholas David Ionel.

Mitu şi Ţig vor întâlni în optimile de dublu feminin echipa favorită 2, Timea Babos/Kristina Mladenovic (Ungaria/Franţa), în al treilea meci de pee terenul Simonne Mathieu.

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie 12, va juca în optimile de dublu masculin cu echipa Mate Pavic/Bruno Soares (Croaţia/Brazilia), cap de serie 7, în meciul doi de pe terenul 7.

La juniori, Nicolas David, favorit 10, va juca în compania francezului Sean Cuenin, în al treilea meci de pe terenul 12.

Afla mai multe despre: simona haleproland garrossimona halep roland garros 2020