Tabloul sferturilor de finală ale Euro-2020: Belgia - Italia este meciul vedetă din această fază a competiţiei

EURO 2020

S-au terminat optimile de finală ale Campionatului European de Fotbal 2020.

Ucraina s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale Euro-2020, după ce a învins, la Glasgow, pe Stadionul Hampden Park, cu scorul 2-1 (1-1, 1-1), în urma desfăşurării prelungirilor, reprezentativa Suediei. Golul victoriei a fost marcat în minutul 120+1, când ucrainenii erau în superioritate numerică.

Tot marţi, Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Euro-2020, după ce a învins, pe Stadionul Wembley, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa Germaniei, în optimi.

După meciurile de marţi, Anglia - Germania şi Suedia - Ucraina, ultimele din optimile de finală ale Euro-2020, tabloul meciurilor din sferturi este următorul: