Talentul nu se pierde! Fiul lui Michael Schumacher, la primul succes important din carieră

Talentul nu se pierde!  Fiul lui Michael Schumacher, la primul succes important din carieră

Formula 1

Mick Schumacher a devenit campion european la Formula 3, sâmbătă, pe circuitul de la Hockenheim. În vârstă de 19 ani, el îi succede britanicului Lando Norris. Formula 3 este o serie dedicată tinerilor piloţi, în drumul lor către Marele Circ.

Dacă Michael Schumacher nu a fost campion european în Formula 3, fiul său a atins această performanţă la doar 19 ani pe circuitul de la Hockenheim. Mick Schumacher şi-a asigurat victoria finală după ce a terminat pe locul doi a doua cursă disputată pe circuitul german.

Cu 347 de puncte în acest moment, Schumacher Jr. nu mai poate fi depăşit de britanicul Dan Ticktum, aflat în spatele său în clasamentul general. Etapa din Germania a fost a 10-a şi totodată ultima a sezonului în curs. Pentru Mick Schumacher a fost doar al doilea an petrecut la acest nivel. În 2017, fiul septuplului campion mondial din Formula 1 a încheiat al 12-lea campionatul Formulei 3.

Afla mai multe despre: mick schumacherformula 3