Tătăruşanu a fost titular după aproximativ 10 luni! Ce notă i-au dat italienii: ”Nu e plăcut la vedere”

După accidentarea lui Mike Maignan, Ciprian Tătăruşanu este titular în meciul cu Verona, scor final 3-2.

Milan a fost şi ea în pericol să piardă primul meci al sezonului în Serie A. Tătăruşanu a avut parte de un debut de sezon în poarta lui Milan de coşmar.

Caprari a deschis scorul după doar şapte minute de joc. La jumătatea reprizei, Verona a primit penalty, iar românul din poarta lui Milan a mai scos o dată mingea din poartă.

Semnalul revenirii a venit după o oră de joc, din partea lui Giroud, care a plasat excelent o lovitură de cap. Milanezii au primit şi ei penalty, iar Kessie a dus scorul la 2-2. Două minute mai târziu, Gunter şi-a dat autogol, iar Milan a urcat provizoriu pe primul loc în Serie A. În final a intrat şi Ibrahimovic, care a ratat o ocazie mare.

Tătăruşanu, deşi a incasat 2 goluri, a fost apreciat de italieni.

Gazzetta dello Sport i-a acordat nota 6.

„Nu e plăcut la vedere, dar este eficient: obişnuiţi-vă cu asta, a demonstrat că e un portar mai degrabă de substanţă, decât de stil”, a scris Gazzetta dello Sport despre prestaţia românului.

La final, o paradă miraculoasă la şutul lui Barak”

Corriere della Serra i-a acordat aceeaşi notă: „Nu mai jucase din ianuarie - nu arată deloc rău”.

„Curajos debut în acest sezon. Putea face prea puţin la primul gol, al lui Caprari. La penalty-ul lui Barak a ghicit colţul, dar mingea a fost trimisă bine. În a doua repriză a încercat să-l copieze pe Maignan, să construiască cu mingea la firul ierbii, şi nu a greşit. La final, o paradă miraculoasă la şutul lui Barak”, au scris milanezii.

Afla mai multe despre: ciprian tătăruşanuac milan