Teja, fair play după eliminarea din Cupă: ”Felicit Pandurii Tg. Jiu! Au jucat bine, au avut determinare şi o viteză în plus!” Avertisment pentru jucătorii săi: ”Nu avem nicio scuză!”

Gaz Metan Mediaș

Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale Cupei României, trecând în optimi de Gaz Metan Mediaş, pe teren propriu, scor 1-0.

La finalul partidei, Mihai Teja, antrenorul formaţiei medieşene, a avut puterea de a-i felicita pe jucătorii formaţiei de liga a doua: ”Nu exista o favorită, într-adevăr suntem echipa de Liga 1 care trebuia să demonstrăm, trebuia să ne impunem jocul. Vreau să îi felicit pe cei de la Viitrul Pandurii Tg. Jiu. Azi au jucat bine, au avut determinare, viteză în plus, au avut agresivitate, şi-au dorit mult mai mult. Din păcate noi nu am avut voinţa necesară ca să luptăm de la egal la egal. Am avut câteva ocazii bune, dar îi felicit pe cei de la Pandurii şi îmi pare rău pentru că pentru noi era important să câştigăm azi, era important să trecem mai departe, dar atât am putut azi”

Întrebat dacă echipa sa a tratat meciul de sus, Teja a spus: ”Nu ştiu dacă au tratat cu superioritate pentru că le-am zis de ieri de la videdo şi şedinţa tactică, că e un adversar bun. Chiar le-am spus că trebui să fim foarte, foarte atenţi. Nu venim doar să ne plimbăm până aici la Târgu-Jiu. Din păcate atât am putut şi am primit un gol inexplicabil. Am pierdut multe dueluri 1 contra 1, aici cred că s-a făcut diferenţa. Jucătorii lor tineri au calitate unu contra unu şi am pierdut un pic ritmul jocului”

Lunea viitoare, Gaz Metan are meci în campionat cu FC Botoşani: ”Toate meciurile trebuie să le tratezi sută la sută. Trebuie să ne trezim repede, trebuie să scuturăm cât putem de repede cu ceea ce am făcut azi, cu toate că nu e uşor, să mergem să câştigăm puncte. Trebuie să facem faţă tuturor condiţiilor meteo sau condiţiilor de infrastructură. Asta este, nu avem nicio scuză. Trebuie să mergem să jucăm. Trebuie să te duci să câştigi dacă ai forţă şi putere. Nu avem nico scuză, azi nu trebuia să pierdem. Din păcate s-a întâmplat asta, dar trebuie să ne trezim şi să ne gândim pe viitor” a mai spus Mihai Teja.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale Cupei României, trecând în optimi de Gaz Metan Mediaş, pe teren propriu, scor 1-0. Mai sunt calificate în sferturi Dunărea Călăraşi, Petrolul, Chindia Târgovişte, U Cluj şi Dinamo.

Partidele ASU Politehnica Timişoara – AFC Astra şi FC Botoşani – Universitatea Craiova au loc tot joi şi le poţi urmări aici.

Afla mai multe despre: mihai teja