Experiențe împreună.
You are here:

Tenis de masă | Echipa feminină U19 a României, campioană europeană! Sportivele au avut un parcurs fantastic la Campionatul European

Tenis de masă | Echipa feminină U19 a României, campioană europeană! Sportivele au avut un parcurs fantastic la Campionatul European

Alte sporturi

Comentarii

Echipa feminină a României a devenit campioană europeană la tenis de masă, la categoria U19, la Varazdin, Croaţia. Tricolorele au învins Rusia în finală cu scorul de 3-0, la Campionatul European pentru juniori.

  • Echipa României este formată din Elena Zaharia, Camelia Mitrofan, Ioana Sîngeorzan, Adela Struna şi Evelyn Ungvari.

Iată rezultatele înregistrate în finală:

România - Rusia 3-0 (Ioana Sîngeorzan - Elizabet Abraamian 3-1, Elena Zaharia - Liubov Tentser 3-0, Luciana Mitrofan - Natalia Malinina 3-0)

Tot la Campionatele Europene pentru juniori de la Varazdin, echipa masculină U19 a obţinut medalia de bronz.

Rezultatele echipelor de juniori I la CE de tenis de masă

U19 (junioare I) - Feminin
 
FINALA
 
România - Rusia 3-0 (Ioana Sîngeorzan - Elizabet Abraamian 3-1, Elena Zaharia - Liubov Tentser 3-0, Luciana Mitrofan - Natalia Malinina 3-0)
 
SEMIFINALE
 
România - Turcia 3-0 (Ioana Sîngeorzan - Ozge Yilmaz 3-0, Elena Zaharia - Ece Harac 3-0, Luciana Mitrofan - Zeynep Karaca 3-0)
 
SFERTURI DE FINALĂ
 
România - Ungaria 3-1 (Ioana Sîngeorzan - Helga Dari 0-3, Elena Zaharia - Anna Fejos 3-0, Luciana Mitrofan - Anna Volentics 3-0, Elena Zaharia - Helga Dari 3-0)
 
OPTIMI
 
România - Norvegia 3-0 (Ioana Sîngeorzan - Martine Toftaker 3-1, Elena Zaharia - Hannah Hovden 3-0, Luciana Mitrofan - Christine Kalvatn 3-0)
 
GRUPE
 
România - Ucraina 3-0 (Ioana Sîngeorzan - Anastasiya Dymytrenko 3-2, Elena Zaharia - Iolanta Yevtodii 3-0, Luciana Mitrofan - Alina Vydruchenko 3-1)
România - Belarus 3-1 (Elena Zaharia - Vera Volkava 3-1, Ioana Sîngeorzan - Darya Kisel 2-3, Luciana Mitrofan - Ulyana Alkhouskaya 3-0, Elena Zaharia - Darya Kisel 3-0)
România - Slovenia 3-0 (Ioana Sîngeorzan - Lea Paulin 3-1, Elena Zaharia - Tjasa Novak 3-0, Adela Struna - Nusa Kadis 3-2)
 
 
U19 (juniori I) - Masculin
 
SEMIFINALE
 
România - Polonia 0-3 (Eduard Ionescu - Samuel Kulczycki 2-3, Darius Movileanu - Maciej Kubik 0-3, Andrei Istrate - Milosz Redzimski 0-3)
 
SFERTURI DE FINALĂ
 
România - Italia 3-1 (Eduard Ionescu - John Oyebode 2-3, Darius Movileanu - Andrea Puppo 3-0, Andrei Istrate - Marco Cappuccio 3-1, Darius Movileanu - John Oyebode 3-2)
 
OPTIMI
 
România - Portugalia 3-0 (Eduard Ionescu - Tiago Li 3-0, Darius Movileanu - Goncalo Gomes 3-0, Andrei Istrate - David Bessa 3-0)
 
MECI DE BARAJ
 
România - Danemarca 3-0 (Eduard Ionescu - Patrick Skarsholm 3-0, Darius Movileanu - Theo Dyekjaer 3-0, Andrei Istrate Matias Larsen 3-0)
 
GRUPE
 
România - San Marino 3-0 (Darius Movileanu - Lorenzo Vannucci 3-0, Eduard Ionescu - Andrea Morri 3-0, Andrei Istrate - Mattias Mongiusti 3-0)
România - Grecia 3-0 (Darius Movileanu - Alexandros Madesi 3-0, Eduard Ionescu - Sokratis Giannoutsos 3-0, Andrei Istrate - Iakovos Aivatidis 3-0)
 
 
 
 

viewscnt
Articole similare
CTP, despre Ana Maria Popescu: "Tupeu de mahala!"