Timişoara Saracens este din nou campioana României la rugby! VIDEO

Rugby

În direct la Dolce Sport 2, Timişoara Saracens a învins în finala SuperLigii de rugby pe Ştiinţa Baia Mare, scor 17-16 şi e noua campioană a României.

Timişoara şi-a apărat cu succes coroana de regină a României la rugby. Ştiinţa Baia Mare a fost şi anul acesta victima bănăţenilor. Finala a avut o desfăşurare dramatică. La pauză, tabela arăta egalitate, scor 6-6.

Repriza a doua a devenit şi mai spectaculoasă. Campioana en-titre a reuşit prima eseul. La 9-14, Echipa lui Apjok a pus şi ea mingea jos în terenul de ţintă al adversarilor, dar eseul i-a fost anulat în urma probei video. Peste 60 de secunde, maramureşenii au restabilit egalitatea regulamentar. Baia Mare a pierdut finala pe mâna ei. Condus cu 17-16, liderul din sezonul regulat a beneficiat de o lovitură de pedeapsă în ultimul minut de joc. Luke Samoa a ratat şi Timişoara a cucerit astfel al patrulea titlu din istorie, după cele din 2012, 2013 şi 2015.