Toate echipele calificate în optimi la CM 2018 şi traseul până în finală

Cupa Mondială

Faza grupelor Campionatului Mondial din Rusia se apropie de final, iar în scurt timp vom afla care sunt cele 16 echipe care vor ajunge în fazele eliminatorii.

• Rusia, Uruguay, Spania, Portugalia, Franţa, Danemarca, Croaţia, Argentina, Suedia, Mexic, Brazilia, Elveţia, Belgia, Anglia, Columbia şi Japonia sunt calificate în optimi;

Cum sunt departajate echipele de la CM 2018 în faza grupelor.

Principalele criterii de departajare la Campionatul Mondial sunt:

• - numărul mai mare de puncte;
  • - golaverajul din toate meciurile jucate în grupă;
  • - golurile marcate în toate partidele din grupă;

Dacă două sau mai multe echipe sunt la egalitate de puncte, se trece la următoarele criterii de departajare:

• - meciul direct (sau meciurile directe, daca trei echipe sunt la egalitate);
  • - golaverajul din meciurile directe;
  • - numărul de goluri marcate în meciurile directe;
  • - clasamentul Fair Play (cartonaşele galbene = -1 punct, cartonaş roşu după două cartonaşe galbene = -3 puncte, cartonaş roşu direct = -4 puncte);
  • - Tragere la sorţi;

Iată cum arată clasamentele actualizate în timp real din cele opt grupe CM 2018

CALCULE | Cine ajunge în optimile Campionatului Mondial?

Aici ai programul meciurilor şi rezultatele de la CM 2018

GRUPA A

• Ultimele meciuri: Rusia - Uruguay 0-3, Egipt - Arabia Saudită 1-2

Uruguay s-a calificat în optimi de pe primul loc, cu maxim de puncte, în timp ce Rusia a ocupat locul al doilea.

GRUPA B

• Ultimele meciuri: Portugalia - Iran 1-1 şi Spania - Maroc 2-2

Spania a câştigat grupa, cu 5 puncte, în timp ce Portugalia a ocupat locul doi, tot cu 5 puncte. Cele două echipe au fost departajate de numărul total de goluri înscrise în grupă (Spania: 6, Portugalia: 5).

Maroc e eliminată de la CM 2018.

Grupa C

• Ultimele meciuri: Franţa - Danemarca 0-0,  Australia - Peru 0-2

Franţa s-a calificat în optimi de pe primul loc, cu 7 puncte, iar Danemarca a încheiat grupa pe locul 2, cu 5 puncte.

Grupa D

• Ultimele meciuri: Croaţia - Islanda 2-1, Argenina - Nigeria 2-1

Croaţia s-a calificat de pe primul loc, cu punctaj maxim, iar Argentina a ocupat locul 2, cu patru puncte.

Grupa E

• Ultimele meciuri: Brazilia - Serbia 2-0 şi Elveţia - Costa Rica 2-2

Brazilia s-a calificat de pe primul loc, cu 7 puncte, iar Elveţia a ocupat locul 2, cu 5 puncte.

Grupa F

• Ultimele meciuri: Germania - Coreea de Sud 0-2 şi Suedia - Mexic 3-0

Suedia a câştigat grupa graţie golaverajului, iar Mexic a ocupat locul doi.

Grupa G

• Ultimele meciuri: Anglia - Belgia 0-1 şi Panama - Tunisia 1-2

Belgia a câştigat grupa cu punctaj maxim, iar Anglia s-a calificat de pe locul 2.

Grupa H

• Ultimele meciuri: Columbia - Senegal 1-0 şi Japonia - Polonia 0-1

Columbia a câştigat grupa, cu 6 puncte, iar Japonia a ocupat locul 2, cu 4 puncte.

Senegal părăseşte turneul final deşi a încheiat grupa la egalitate perfectă cu Japonia. Ambele echipe au avut câte 4 puncte şi golaveraj 4-4, meciul direct fiind egal, scor 2-2.

În aceste condiţii, departajarea s-a făcut la penultimul criteriu înainte de tragerea la sorţi: clasamentul Fair-play (catonaşe galbene şi roşii).
Senegal a avut -6 puncte (6 cartonaşe galbene), iar Japonia -4 puncte (4 cartonaşe galbene), motiv pentru care niponii au mers mai departe în optimi, de pe locul 2.

Sferturi de finală CM 2018 Rusia - Televizări
6 iulie, ora 17:00 - câştigătoarea meciului 1 din optimi - câştigătoarea meciului 2 din optimi (Novgorod) - TVR 1, TVR HD
6 iulie, ora 21:00 - câştigătoarea meciului 6 din optimi - câştigătoarea meciului 5 din optimi (Kazan) - TVR 1, TVR HD
7 iulie, ora 17:00 - câştigătoarea meciului 8 din optimi - câştigătoarea meciului 7 din optimi (Samara) - TVR 1, TVR HD
7 iulie, ora 21:00 - câştigătoarea meciului 3 din optimi - câştigătoarea meciului 4 din optimi (Soci) - TVR 1, TVR HD

Semifinale CM 2018 Rusia - Televizări
10 iulie, ora 21:00 - câştigătoarea meciului 2 din sferturi - câştigătoarea meciului 1 din sferturi (Sankt Petersburg) - TVR 1, TVR HD
11 iulie, ora 21:00 - câştigătoarea meciului 4 din sferturi - câştigătoarea meciului 3 din sferturi (Moscova/Lujniki) - TVR 1, TVR HD

Finala pentru locul 3:
14 iulie, ora 17:00 - echipa învinsă în semifinala 1 - echipa învinsă în semifinala 2 (Sankt Petersburg) - TVR 1, TVR HD

Finala CM 2018
15, iulie, ora 18:00 - câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (Moscova/Lujniki) - TVR 1, TVR HD

Afla mai multe despre: croatiaargentinacalculecm 2018grupe cm 2018