Experiențe împreună.
You are here:

Totul despre EURO U21! Când şi unde au fost programate semifinalele şi finala CE 2019! Finala Spania - Germania se joacă duminică

Totul despre EURO U21! Când şi unde au fost programate semifinalele şi finala CE 2019! Finala Spania - Germania se joacă duminicăgalerie foto

ROMÂNIA la Euro U21 | Ediţia 2019 a Campionatului European sub 21 are loc în Italia şi San Marino, în perioada 16-30 iunie. România s-a calificat în semifinale după ce a câştigat Grupa C, cu 7 puncte, iar în penultimul act va întâlni Germania U21.

UPDATE | Când şi unde se joacă fazele finale EURO 2019 U21.  Semifinalele sunt programate joi, 27 iunie, la Bologna, respectiv Reggio-Emilia, în timp ce finala a fost programată la Udine, duminică, 30 iunie, de la 21:45;

  • Spania, Germania, România şi Franţa sunt echipele calificate în semifinalele EURO U21 şi la JO 2020

Program faze finale EURO U21

  • Semifinala 1 Euro 2019: România U21 - Germania U21 2-4 (Amiri 24', 90+4', Waldschmidt 51', 90 / Puşcaş 26', 44')
  • Semifinala 2 Euro 2019: Spania U21 - Franţa U21 4-1 (Roca 28', Oyarzabal 45+5' penalty, Olmo 47', Mayoral 67' / Mateta 16')
  • Finala Euro 2019: Spania U21 - Germania U21, dumincă, 30 iunie, Udine, Stadio Friuli, de la 21:45

  • Clasamentele, rezultatele şi programul celor trei grupe EURO U21 sunt la finalul acestui articol;
  • Cele 12 echipe calificate la Campionatul European de tineret sunt Italia, Spania, Polonia, Belgia (Grupa A), Germania, Danemarca, Serbia, Austria (Grupa B), Anglia, Franţa, România, Croaţia (Grupa C);
  • Telekom Sport te ţine la curent cu tot ce se întâmplă la Europeanul sub 21 de ani;

România U21, în Grupa C a EURO 2019

România va debuta în competiţie pe 18 iunie, de la 19:30, în confruntarea cu reprezentativa Croaţiei. În aceeaşi zi, de la 22:00, se joacă celalalt meci din prima etapă a Grupei C de la Euro U21 2019, confruntarea Anglia - Franţa.

Stadioanele Euro U21 2019. Unde joacă România

Meciurile de la EURO U21 sunt găzduite de 6 stadioane: Stadio Renato Dall'Ara (Bologna), Mapei Stadium – Città del Tricolore (Reggio nell’Emilia), Stadio Dino Manuzzi (Cesena), Stadio Nereo Rocco (Trieste), Dacia Arena (Udine), San Marin Stadium (Serravalle).

  • România va juca partidele din faza grupelor la Serravale (Croaţia) şi Cesena (Anglia şi Franţa).

Semifinalele turneului se joacă la Bologna şi Reggio Emilia, pe 27 iunie, în timp ce finala e programată la Udine, pe 30 iunie.

Cine se califică în semifinale la Euro U21

Câştigătoarele celor trei grupe obţin garantat un loc în semifinale, în timp ce a patra echipa calificată va fi gruparea cu cel mai bun punctaj dintre locurile doi.

Cum se face departajarea în grupele Euro 2019 U21

În faza grupelor, în caz de egalitate de puncte între două sau mai multe echipe, departajarea se va face după următoarele criterii.

  • 1. Puncte obţinute în meciurile directe între echipele aflate la egalitate;
  • 2. Golaverajul din meciurile directe între echipele aflate la egalitate;
  • 3. Golurile marcate în meciurile directe dintre echipele aflate la egalitate;
  • 4. Dacă mai mult de două echipe se află la egalitate, iar după aplicarea primelor trei criterii de departajare există în continuare măcar două echipe aflate la egalitate, atunci primele trei criterii sunt aplicate din nou strict pentru echipele în cauză;
  • 5. Golaverajul din toate meciurile jucate în grupă;
  • 6. Golurile marcate în toate meciurile din grupă;
  • 7. Lovituri de departajare dacă două echipe sunt la egalitate, se întâlnesc în meci direct în utltima etapă a fazei grupelor şi nu pot fi departajate în funcţie de primele 6 criterii de departajare.
  • 8. Clasamentul fair-play (Cartonaşul roşu valorează 3 puncte, cel galben 1 punct, iar eliminarea pentru cumul de galbene tot trei puncte);
  • 9. Poziţia în clasamentul coeficienţilor UEFA pentru echipele U21;

Vezi mai jos programul complet al competiţiei, clasamentele celor trei grupe şi rezultatele actualizate în timp real.

Program, rezultate, clasamente EURO UNDER 21 - 2019

Grupa A - Clasament, program, rezultate

Etapa 1

  • Polonia - Belgia 3-2 (Zurkowski '26, Bielik '52, Szymanski '79 / Leya Iseka '16, Cools '84)
  • Italia - Spania 3-1 (Chiesa '36, '64, Pellegrini 83 pen/ Ceballos '9)

Etapa 2

  • Spania - Belgia 2-1 (Dani Olmo 7' Fornals 89'/ Sebastiaan Bornauw 25' )
  • Italia - Polonia 0-1 (Krystian Bielik 41')

Etapa 3

  • Spania - Polonia 5-0 (Fornals 17', Oyarzabal 35', Ruiz 39', Ceballos 71', Mayoral 90')
  • Belgia - Italia 1-3 (Verschaeren 79' / Barella 44', Cutrone 53', Chiesa 90')

 


Grupa B - Clasament, program, rezultate

Etapa 1

  • Serbia - Austria 0-2 (Wolf, Horvath)
  • Germania - Danemarca 3-1 (Richter 28, 52, Waldschimdt 66 / Skov 75 -pen)

Etapa 2

  • Danermarca - Austria 3-1 (Maehle '33, '77, Skov Olsen '90+3 / Lienhart '47) 
  • Germania - Serbia 6-1 (Richter 16, Waldschmitt '30, 37, '80, Dahoud '69, Maier '90+2 / Zivkovic '85)

Etapa 3

  • Danemarca - Serbia 2-0 (Maehle 21, Rasmussen 51)
  • Austria - Germania 1-1 (Danso pen. 23 / Waldschmidt 14)


Grupa C

Clasament:

1. România 3 2 1 0 8-3 7 puncte
2. Franţa 3 2 1 0 3-1 7  puncte
3. Anglia 2 0 1 2 6-9 1 punct
4. Croaţia 3 0 1 2 4-8 1 punct

Etapa 1

  • România - Croaţia 4-1 (Puşcaş 11 pen., Ianis Hagi 14, T. Băluţă 66, Petre 90+1 / Vlasic 18)
  • Anglia - Franţa 1-2 (Fodden 54 / Ikone 89, Wan-Bissaka - autogol 90+5) 

Etapa 2

  • Anglia - România 2-4 (Gray 79, Abraham 87 / Puşcaş 76 pen, I. Hagi 85, Fl. Coman 89, 90+4)
  • Franţa - Croaţia 1-0 (M. Dembele '8)

Etapa 3

  • Franţa - România 0-0
  • Croaţia - Anglia 3-3

 


Clasamentul locurilor 2 la EURO U21 2019.

  • 1. Franţa - Grupa C - 7 pct (+2 - 3-1); (merge în semifinale)
  • 2. Italia - Grupa A -  6 pct (golaveraj +3 - 6-3);
  • 3. Danemarca - Grupa B - 6 pct (+2 - 6-4);

Lotul României la Campionatul European Under 21

Cei 23 de jucători convocaţi de Mirel Rădoi la EURO 2019:

  • Portari: Ionuţ Radu (Genoa), Cătălin Căbuz (Hermannstadt), Andrei Vlad (FCSB)
  • Fundaşi: Cristian Manea (CFR Cluj), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa), Adrian Rus (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Alexandru Paşcanu (Leicester City), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Florin Ştefan (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Radu Boboc (FC Viitorul)
  • Mijlocaşi: Tudor Băluţă (FC Viitorul), Dragoş Nedelcu (FCSB), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dennis Man (FCSB), Ianis Hagi (FC Viitorul), Florinel Coman (FCSB), Darius Olaru (Gaz Metan Mediaş), Denis Drăguş (FC Viitorul), Vlad Dragomir (Perugia)
  • Atacanţi: George Puşcaş (Palermo), Adrian Petre (Esbjerg fB), Andrei Ivan (Rapid Viena)

Lista adiţională îi cuprinde pe următorii: Mihai Butean (Astra), Deian Sorescu (Dinamo), Denis Ciobotariu (Dinamo), Ricardo Grigore (Dinamo), Andrei Radu (Concordia Chiajna), Răzvan Oaidă (FC Botoşani), Lorand Fulop (FC Botoşani), Valentin Costache (CFR Cluj), Valentin Gheorghe (Astra).

viewscnt
Articole similare
Oferte exclusive online de Black Friday