Tricolorii i-au subordonat pe germani! Capitolul la care România a zdrobit campioana Europei, în prima repriză

Echipa națională

Echipa naţională de tineret a României conduce la pauză Germania, deţinătoarea trofeului, scor 2-1, în semifinalele Euro 2019.

Nadiem Amiri a deschis scorul în minutul 21, pe contraatac, dar George Puşcaş a restabilit egalitatea şase minute mai târziu, din lovitură de la 11 metri. A fost o repriză dominată de elevii lui Mirel Rădoi, care le-au fost superiori germanilor la toate capitolele.

Din punct de vedere al posesiei, România a zdrobit, pur şi simplu, Germania. După prima jumătate de oră, tricolorii aveau o posesie de 70 la sută, ceea ce denotă că România a dictat tempo-ul în prima repriză a semifinalei. Până la sfârşitul primei părţi, tricolorii au mai cedat din posesie, însă au încheiat repriza cu 60 la sută şi cu un gol în faţă.

România nu a fost superioară doar din punct de vedere al statisticii, ci şi la ocazii de gol (9-8), şuturi pe poartă (4-3), lovituri libere (6-0), cornere (5-0).

Afla mai multe despre: romania