Tricolorii U16, remiză cu Olanda, scor 2-2, la Turneul celor Patru Naţiuni. Gol înscris de Ianis Stoica

Echipa națională

Echipa naţională de fotbal sub 16 ani a României, pregătită de Daniel Mogoşanu, a remizat contra echipei similare a Olandei, scor 2-2 (2-0), într-un meci disputat la Centrul Naţional de Fotbal de la Mogoşoaia. Partida contează pentru Turneul celor Patru Naţiuni care se desfăşoară în aceste zile la Buftea şi Mogoşoaia.

La pauză, tricolorii au condus cu scorul de 2-0 după reuşitele lui Leon Peto (21) şi Ianis Stoica (36). Batavii au revenit în joc în partea secundă printr-un gol marcat de Pinas în minutul 48.

Egalarea a venit cu cinci minute înainte de final, când şutul trimis de Pinas spre poarta părăsită de Sava a fost trimis în plasă de fundaşul român Denis Bolenyi.

România a mai avut o ocazie importantă în partea secundă, dar şutul din lovitură liberă trimis de Ianis Stoica în minutul 62 a lovit transversala porţii Olandei.

Au marcat: Leon Peto (21), Ianis Stoica (36) / Pinas (48), Bolenyi (75- autogol)

Echipa României: 1.Sava - 2. Grosu (14. David, 76), 3. Drăguşin (cpt.), 25. Boleniy, 4. Florică - 5. Crivac - 7. Stoica (18. Tarţa, 76), 20. Peto (21. Iana, 76), 8. Grameni, 10. Bani (8. Pitu, 63) -  9.Munteanu (17. Corbeanu, 56) . Rezerve: 12. Tătaru, 6. Chilili, 13. Botond,  15. Dumitraşcu,  19. Pascu,  22. Jipa, 24. Ziman. Selecţioner: Daniel Mogoşanu.

Echipa Olandei: 16. Vetgens - 12. Kasius, 2. Van der Sloot, 4. Van der Zeeuw, 13. Kogeldans (8. Manhoef, 62)  - 14. Warmerdam, 15. Max de Waal - 17. Van Kaam, 18. Engels (11. Bannis, 41), 6. Proper (cpt.) - 19. Sankoh (9. Pinas, 41). Rezerve: 1. Raatsie,  20. Bogarde, 23. Baix. Selecţioner: Peter van der Veen.

Este cel de-al doilea joc disputat de echipa naţională U16 la acest turneu, în primul meci juniorii români pierzând duelul contra Cehiei, 1-6.

Afla mai multe despre: u16romaniaolanda