Tricolorii U21 au încheiat la egalitate, 2-2, cu Wolverhampton U23, în ultimul meci de pregătire din cantonamentul din Anglia

Echipa națională

Tricolorii pregătiţi de Daniel Isăilă au remizat azi cu formaţia de tineret a celor de la Wolverhampton, în ultimul meci de pregătire din cantonamentul din Anglia. Golurile noastre au fost marcate de Mihai Dobre şi Dragoş Nedelcu.

România U21 - Wolverhampton U23 2-2

Partida s-a disputat pe stadionul County FA din Birmingham. Faţă de meciul cu Anglia U21, Isăilă nu l-a avut la dispoziţie pe căpitanul Ionuţ Radu. Acesta a fost lăsat să se întoarca la Avellino, la echipa sa de club. De asemenea, Andrei Burlacu nu a putut fi recuperat şi nu a fost utilizat nici astăzi.

Băieţii revin în ţară la noapte.

Echipa României are programat următorul meci, în data de 7 septembrie, în deplasare, cu Portugalia, în preliminariile Euro-2019.

FINAL

90' - GOOOL! Presiunea tricolorilor se concretizează pe tabela de marcaj. Dragoş Nedelcu a marcat din 10 metri după o ezitare a defensivei adverse

83' - Hagi a executat bine o lovitură liberă, Coman a trimis în faţa porţii, însă Ivan şi Paşcanu nu au ajuns la minge

82' - Ghiţă intră în locul lui Rus

74' - Paşcanu a trimis alături cu capul după o lovitură liberă executată de Hagi

72' - Ivan a scăpat singur pe poartă, dar a şutat peste

70' - Alte două modificări în echipa noastră. Andrei Radu şi Butean i-au înlocuit pe Olteanu şi Căpuşă

69' - GOL! 2-1! A marcat Ennis

66' - Ivan e aproape de gol, însă Flatt se opune

63' - Încă trei înlocuiri în echipa noastră. Au ieşit Adi Petre, Dobre şi Dumitrescu şi au intrat Ivan, Coman, respectiv Nedelcu

59' - GOL! Englezii egalează după ce Ashley-Seal înscrie din apropiere

50' - Hagi a şutat alături de la 20 de metri

46' - A început repriza a doua. Daniel Isăilă a făcut trei modificări: Hagi, Oaidă şi Paşcanu i-au înlocuit pe Costache, Iacob, repsectiv Răzvan Popa.

PAUZĂ

43' - Paul Iacob şutează puternică de la distanţă, însă mingea s-a dus pe deasupra porţii

38' - Adrian Rus are o intervenţie salvatoare, după ce doi jucători adverşi au scăpat spre poarta noastră

32' - Mihai Dobre a deschis scorul pentru România.

13' - Adrian Petre câştigă un duel cu stoperul advers, dar trimite în portar din 7 metri

6' - Englezii trimit periculos în careu, dar defensiva noastră repinge

1' - A început partida! Meciul se joacă la County FA Birmingham

UPDATE 14:45 | Echipa de start a României: 1. Căbuz - 3. Căpuşă, 6. R. Popa, 18. Ad. Rus, 22. V. Olteanu - 13. D. Dumitrescu, 15. P. Iacob - 20. A. Ciobanu, 19. V. Costache (Cpt.), 14. M. Dobre - 11. Ad. Petre. Selecţioner: Daniel Isăilă. Rezerve: 12. Relu Stoian, 23. Tordai, 3. A. Radu, 4. Al. Paşcanu, 5. V. Ghiţă, 7. Fl. Coman, 8. Oaidă, 9. A. Ivan, 10. I. Hagi, 16. Dr. Nedelcu, 17. Butean.

După partida pierdută cu Anglia, scor 2-1, ”tricolorii” care au evoluat cel puţin pentru 45 de minute au făcut antrenament de recuperare în sala de forţă, alături de de preparatorul fizic Bogdan Merişanu, în timp ce restul fotbaliştilor din lot au mers pe terenul de antrenament din baza de pregătire a celor de la Wolverhampton şi s-au pregătit sub comanda selecţionerului Daniel Isăilă.

Căpitanul Ionuţ Radu a fost lăsat să se întoarcă la echipa de club după meciul de pe stadionul Molineux.

Partida România U21 - Wolverhampton U23 va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe site-ul telekomsport.ro.

Lotul U21 pentru cantonamentul din Anglia

Portari: Ionuţ Radu (Avellino), Cătălin Cabuz (AFC Hermannstadt), Arpad Tordai (FC Viitorul), Relu Stoian (Juventus Bucureşti)

Fundaşi: Mihai Butean (Astra Giurgiu), Tiberiu Căpuşă (FC Viitorul), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Alexandru Paşcanu (Leicester City), Răzvan Popa (CS U Craiova), Adrian Rus (Balmazújváros), Andrei Radu (Aris Limassol), Vlad Olteanu (FC Dinamo Bucureşti)

Mijlocaşi: Dragoş Nedelcu (FCSB), Răzvan Oaidă (FC Botoşani), Paul Iacob (Dunărea Călăraşi), Doru Dumitrescu (FC Viitorul), Mihai Dobre (Rochdale), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Ianis Hagi (FC Viitorul), Valentin Costache (CFR Cluj), Florinel Coman (FCSB), Andrei Burlacu (CS U Craiova)

Atacanţi: Adrian Petre (Esbjerg), Andrei Ivan (FC Krasnodar)

Următorul meci OFICIAL al naţionalei U21 a României este cel cu Portugalia, din septembrie.

Afla mai multe despre: echipa nationalanationala romanieinationala u 21,