ULTIMA ORĂ | Halep a dezvăluit motivul pentru care a abandonat la China Open: "Sunt foarte îngrijorată"

Simona Halep, locul 1 mondial, a abandonat în meciul cu Ons Jabeur, din primul tur de la China Open, sportiva română retrăgându-se după primul set, din cauza unor probleme medicale, aşa cum a anunţat la conferinţa de presă.

"Simt o durere mare în oase. Nu puteam să mă mişc. Acum sunt foarte îngrijorată. Voi merge în România şi voi efectua un RMN", a declarat Simona Halep, potrivit contului de Twitter al turneului de la Beijing.

Halep a abandonat după primul set, câştigat de sportiva tunisiană, scor 6-1. La scorul de 4-1, liderul mondial a avut nevoie de o pauză medicală de zece minute, apoi a revenit pe teren şi a dus setul la bun sfârşit.

Anul trecut, Halep a pierdut finala de la Beijing în faţa jucătoarei franceze Caroline Garcia, scor 4-6, 6-7 (3).

Pentru liderul mondial urmează turneul WTA Premeir de la Moscova, programat în perioada 15-20 octombrie, şi Turneul Campioanelor, 21-28 octombrie.

Afla mai multe despre: halepreactiechina open