Un alt sezon, o altă dezamăgire. CSM Bucureşti, învinsă clar pe propriul teren de Metz. Echipa lui Adi Vasile se îndepărtează de Final Four-ul Ligii Campionilor

Handbal

CSM Bucureşti a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, de Metz, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul va avea loc în 4 mai, pentru un loc la Turneul Final Four.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 9 goluri, Ostergaard 4, Arntzen 3, Kobylinska 3, pentru CSM, respectiv Valentini 7, Jorgensen 7, Bouktit 7, pentru Metz.

CSM Bucureşti s-a calificat în sferturi după dubla cu Krim Ljubljana din faza play-off (30-24, 30-24).

Anterior, campioana României a încheiat pe locul 4 în grupa A, ratând calificarea directă în sferturi, în urma rezultatelor: 28-24 şi 25-29 cu Odense, 24-26 şi 31-28 cu SG BBM Bietigheim, 23-27 şi 26-24 cu Gyor, 41-26 şi 35-26 cu IK Savehof, 28-30 şi 21-24 cu Brest, 29-24 şi 44-26 cu Buducnost, 29-29 şi 30-23 cu DVSC Debrecen.

În sferturile de finală se mai joacă partidele dintre FTC Budapesta – Team Esbjerg (25-26 în tur), Vipers – Gyor (23-30) şi SG BBM Bietigheim – Odense (30-26).

Câştigătoarele din faza sferturilor se vor califica la Turneul Final Four de la Budapesta, din 1-2 iunie. CSM Bucureşti a jucat ultima dată la Turneul F4 în 2018.

Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand.

Afla mai multe despre: csm bucuresti