Un ciclist belgian a decedat în urma unui accident suferit în Turul Poloniei

Diverse

Ciclistul belgian Bjorg Lambrecht de la echipa Lotto-Soudal a decedat, luni, la vârsta de 22 de ani, în urma unei căzături suferite în etapa a treia a Turului Poloniei, informează BBC.

Accidentul s-a produs la aproximativ 100 de kilometri de sosirea în etapa desfăşurată între Chorzow şi Zabrze, de 150,5 kilometri.

Potrivit lefigaro.fr, Lambrecht a lovit o structură de beton de pe marginea drumului.

Sportivul a fost preluat şi dus în stare critică la spital cu un elicopter, dar nu a putut fi salvat.

"Cea mai mare tragedie care se putea întâmpla familiei, prietenilor şi colegilor lui Bjorg s-a produs. Odihneşte-te în pace!", a precizat echipa.

Aflat la al doilea sezon la profesionişti, Lambrecht era considerat unul dintre cei mai promiţători ciclişti belgieni.

El a câştigat versiunea sub 23 de ani a cursei Liege-Bastogne-Liege, în 2017, şi a terminat pe locul secund la Campionatele Mondiale under 23, de anul trecut.

Afla mai multe despre: un ciclist belgian a decedat