Un român scrie istorie pe terenul de rugby | Sale Sharks, cu Alexandru Ţăruş titular, a obţinut prima victorie în campionatul Angliei

Rugby

Pilierul român Alexandru Ţăruş a fost pentru a doua oară titular în echipa Sale Sharks care s-a impus în faţa celor de la London Irish (scor 36-7), în AVIVA Premiership, cea mai disputată partidă a rundei fiind cea în care Harlequins a câştigat în deplasare la London Wasps

''Stejarul'' Alex Ţăruş a fost pentru a doua oară consecutiv titular la Sale Sharks şi a evoluat până în minutul 51 al partidei disputate de echipa sa împotriva nou-promovatei London Irish. ''Rechinii'' au obţinut primul succes stagional, eseurile marcate de Ross Harrison, Denny Solomona dublă, Josh Charnley şi Mark Jeninngs aducându-le acestora şi punctul bonus ofensiv.

Partida dintre Worcester Warriors şi Saracens s-a disputat în Statele Unite, pe Talen Energy Stadium din Philadelphia. Deşi diferenţa de scor a fost de 29-7 în favoarea londonezilor aceştia au reuşit doar două încercări şi un eseu de penalizare, restul punctelor venind din piciorul lui Owen Farrell, autor al unei transformări şi a cinci lovituri de pedeapsă.

După succesul entuziasmant în faţa lui Saracens din etapa precedentă, Bath a cedat pe Franklin's Gardens în partida cu Northampton. Gazdele au marcat patru încercări prin Courtney Lawes, David Ribbans dublă şi George North, graţie cărora s-au ales cu bonificaţia ofensivă, replica lui Bath constând doar în cele două tentative de ţintă concretizate de Rhys Priestland.

Pe Ricoh Arena, într-un adevărat derby londonez, s-au întâlnit Wasps şi Harlequins, victoria revenind ''arlechinilor'' cu rezultatul de 24-21. Wasps a condus la pauză cu 13-11 iar apoi cu 21-18 până în minutul 66, după care Marcus Smith a înscris din două lovituri de pedeapsă care au înclinat balanţa în favoarea lui Harlequins.

În clasament conduce Exeter Chiefs, urmată de London Wasps şi Saracens, echipa românului Ţăruş fiind pe locul 8.

Afla mai multe despre: rugbyalexandru tarusangliasale sharkslondon waspsaviva premiership