UPDATE | România - Japonia 32-28. ”Tricolorele” OUT de la ”Mondiale”, după ce Danemarca a ”spulberat-o” pe Polonia

CM Handbal

România a pierdut orice şansă de a lupta pentru medalii, la Campionatul Mondial de handbal feminin!

UPDATE | Danemarca a învins fără drept de apel Polonia, scor 32-22, şi a obţinut calificarea în faza sferturilor de finală, la braţ cu Germania.

România mai are de jucat contra Poloniei şi, cel mai probabil, va termina Grupa 3 pe locul 3.

România - Japonia 32-28

Final de partidă: România - Japonia 32-28!

Min 56. Andrea Popa înscrie pentru România!

Min 55. România înscrie! 28-26.

Min 53. Eliza Buceschi înscrie din nou. Meci fabulos facut de rapidistă.

Min 50. Sasaki înscrie.

Min 49. GOOOOL FABULOS ELIZAAA BUCESCHI! A 11-a reuşită pentru jucătoarea Rapidului.

Min 45. Japonia înscrie. 23-21.

Min 43. Buceschi înscrie un gol norocos.

Min 37. Laszlo înscrie.

Min 36. Niponele reduc din diferenţă. 21-17.

Min 33. Eliza Bucevschi înscrie! 20-15

Min 31. Daria Bucur înscrie!

A început meciul!

Min 30. Bianca Bazaliu închide prima repriză cu un gol fabulos.

Min 30. Hatori înscrie.Min 29. Bucevschi înscrie din nou de la 7 metri.

Min 25. Ciucă apără excelent, Ostase marchează.

Min 23. Ostase marchează primul ei gol din meci. România conduce cu două goluri.

Min 22. Nakayama marchează de pe extremă.

Min 20. Crina Pintea marchează din nou cu o lovitură imparabilă.

Min 19. Ishikawa reduce din diferenţă. Scorul este 10-9.

Min 16. Hatori înscrie pentru Japonia.

Min 14. Eliza Buceschi majorează avantajul României. 10-7.

Min 13. Sonia Seraficeanu înscrie de pe extremă.

Min 11. Cristina Laszlo ratează de la 7 metri. România are un gol avans.

Min 10. Crina Pintea înscrie. 7-5 pentru România.

Min 9. Eliza Buceschi transformă o aruncare de la 7 metri. România este în avantaj.

Min 6. Crina Pintea înscrie. Scorul este egal.

Min 6. Niponele trec în avantaj.

Min 5. Sasaki restabileşte egalitatea.

Min 4. Eliza Buceschi le aduce pe tricolore în avantaj!

Min 2. Dindiligan înscrie primul gol al României!

Min 1. Japonia deschide scorul.

Min 1. A început meciul. Hai România!

După eşecul usturător suferit în faţa uneia dintre marile favorite la câştigarea trofeului, Danemarca, naţionala României a început cu stângul şi grupa principală. În urmă cu două zile, reprezentativa pregătită de Florentin Pera a ţinut pasul cu Germania, însă, în cele din urmă, a cedat, scor 22-24.

În schimb, adversara de astăzi, Japonia a produs o mare surpriză la Campionatul Mondial prin victoria dramatică reuşită în faţa Danemarcei, cu scorul de 27-26, joi seara, la Herning, în primul său meci din grupa principală.

Japonia, pentru care meciul era decisiv pentru a se menţine în cursa pentru sferturi, a marcat golul victoriei cu trei secunde înainte de final, prin Hikaru Matsumoto, servită excelent de Natsuki Aizawa.

Rezultatul relansează lupta pentru primele două locuri, care duc în sferturi, cinci din cele şase echipe, inclusiv România, păstrând şanse.

Germania este lider, cu 6 puncte, urmată de Danemarca (4 puncte), Polonia (4), Japonia (2), România (2), în timp ce Serbia (0 puncte) se află pe ultimul loc.

Meciurile România - Japonia şi Polonia - Danemarca, de sâmbătă, vor aduce clarificări în privinţa şanselor de calificare în sferturi, înaintea derby-ului Germania - Danemarca, din ultima etapă.