UTA Arad - CFR Cluj 0-1. Victorie muncită a campioanei. Chipciu a adus cele trei puncte printr-un gol superb

CFR Cluj a câştigat pe terenul celor de la UTA, scor 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat în minutul 27 de Alexandru Chipciu

Formaţia CFR Cluj a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa UTA Arad, într-un meci din etapa a zecea a Ligii 1. Golul a fost marcat de Chipciu, în minutul 27.

LIVE VIDEO | UTA - CFR 0-1 (Chipciu 27)

• UTA: Iacob - Vukcevic, Enrico, Benga, Baravykas - Passaglia, Batha - Ubbink, Miculescu, Roger - Hora
  • Rezerve: Balauru, Shiliakov, Medimorec, Buştea, Vorobjovas, Mercioiu, Isac, Antal, Mihai
  • CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Bouhenna, Burcă, Camora - Culio, Bordeianu, Păun - Chipciu, Costache, Petrila
  • Rezerve: Hindrich, Ştefan, Cestor, Graovac, Ciobotariu, Boateng, Gîdea, Fica, Gondiu

Min 93. Ocazie imensă UTA! Balonul loveşte bara, apoi Antal trimite peste poartă

Min 83. Ocazie UTA! Burcă intervine decisiv şi îşi salvează echipa

Min 64. Schimbare la CFR Cluj. Petrescu renunţă la Costache şi îl trimite în teren pe Boateng

Min 61. Ocazie uriaşă, UTA! Bălgrădean respinge şutul lui Ubbink, iar Hora trimite peste poartă, din poziţie excelentă. UTA arată din ce în ce mai ameninţător pentru poarta campioanei

Min 54. Ocazie UTA! Acelaşi Isac este aproape de gol. A fost un şut bun de la marginea careului, care a trecut puţin pe lângă poartă

Min 51. Accidentare în tabăra CFR-ului. Bordeianu este cel care solicită îngrijiri medicale

Min 49. Ocazie UTA! Primul şut pe spaţiul porţii pentru arădeni vine în repriza secundă. Bălgrădean intervine la execuţia lui Isac

Min 46. Start în repriza secundă. Balint îl schimbă pe Miculescu şi îl aruncă în luptă pe Isac

Pauză

Min. 27 - GOL CFR Cluj! Alex Chipciu înscrie un gol extrem de spectaculos, cu o foarfecă pe spate, din diagonală, care l-a lăsat fără replică pe portarul Aradului.

Min. 1 - A început duelul de la Arad

CFR Cluj este lider în Liga I, cu 24 de puncte. În timp ce, UTA este pe locul 6, cu 16 puncte.

Ambele echipe au fost eliminate din Cupa României, zilele trecute.

Arădenii au fost eliminaţi de o formaţie de Liga 3, CSO Filisi. Astfel că azi, trupa lui Lazlo Balint vrea să îşi ia revanşa cu CFR, ca să treacă peste înfrângerea ruşinoasă din Cupă!

Clujenii au fost eliminaţi de Universitatea Craiova şi se concentrează acum pe Liga I şi Conference League.

UTA: 93. Fl. Iacob - 15. Vukcevic, 21. Erico, 4. Benga, 55. Şliakov - 20. Ubbink, 6. Passaglia, 19. Batha, 7. Roger - 10. Miculescu, 88. Hora

REZERVE: 33. Balauru, 3. Medjimorec, 5. Vorobjovas, 8. Antal, 9. Dangubici, 18. Fl. Ilie, 22. Bustea, 23. Baravykas, 98. D. Isac

ABSENŢI: T. Călin (accidentat), Tomozei (exclus din lot)

ANTRENOR: Laszlo Balint

CFR CLUJ: 34. Bălgrădean - 4. Cr. Manea, 3. A. Burcă, 92. Cestor, 45. Camora - 19. Culio, 37. Bordeianu, 7. Ad. Păun - 11. Chipciu, 18. V. Costache, 27. Petrila

REZERVE: 89. Hindrich, 6. Graovac, 8. Sigurjonsson, 13. D. Ciobotariu, 16. Susici, 29. Bouhenna, 75. Gâdea, 82. Fica, 96. Fl. Ştefan

ABSENŢI: C. Deac (suspendat), Alibec, Omrani, Debeljuh (accidentaţi)

ANTRENOR: Dan Petrescu

Stadion: „Francisc Neuman” (Arad)

Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Mitruţi Daniel (Craiova)

Afla mai multe despre: cfr clujuta arad