Victorie clară pentru Halep în meciul cu Gabriela Ruse. Simona s-a impus în minimum de seturi şi a cedat doar trei game-uri

Simona Halep

Simona Halep, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, joi, cu scorul de 6-2, 6-1, pe Elena-Gabriela Ruse, locul 87 WTA, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 1.

Simona Halep va evolua în faza următoare cu Viktorija Golubic din Elveţia, locul 43 WTA, care a întrecut-o, cu scorul de 6-3, 6-0, pe olandeza Lesley Pattinama Kerkhove, locul 158 WTA, venită din calificări.

Accederea în sferturi este recompensată cu un premiu de 5.800 de dolari şi cu 60 de puncte WTA. Învinsele în turul al doilea primesc câte 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Afla mai multe despre: simona haleptenis