Victorie cu emoţii pentru Simona Halep în faţa Sofiei Kenin. Duel de foc pentru liderul mondial în turul al treilea de la Australian Open

Simona Halep, locul 1 WTA, a trecut de americanca Sofia Kenin, locul 37 în ierarhia mondială, scor 6-3, 6-7, 6-4, şi s-a calificat în turul al treilea de la Australian Open.

În faza următoare, Simona Halep o va întâlni pe Venus Williams, locul 36 WTA, care a trecut în trei seturi de Alize Cornet, locul 46 WTA, scor 6-3, 4-6, 6-0.

Calificarea în manşa a treia este recompensată cu 155.000 de dolari australieni (111.000 de dolari americani) şi 130 de puncte WTA.

Simona Halep - Sofia Kenin 6-3 / 6-7 (5) / 6-4

11:12 >> GAME, SET & MECI Simona Halep. Românca închide meciul în două ore şi 34 de minute şi se califică în turul al treilea de la Australian Open

11:08 >> BREAK Simona Halep. Joc perfect al liderului mondial într-un moment extrem de important. Halep face break-ul şi serveşte acum pentru calificarea în turul al treilea

11:05 >> GAME Simona Halep. Românca se impune cu emoţii pe propriul serviciu şi egalează situaţia în setul decisiv

11:00 >> BREAK Simona Halep. Liderul mondial revine rapid în setul decisiv şi reuşeşte rebreak-ul

10:55 >> BREAK Sofia Kenin. După două şanse ratate, americanca reuşeşte să câştige punctul decisiv şi să facă break-ul

10:47 >> GAME Sofia Kenin. Un nou game extrem de lung pe serviciul americancei. Sofia Kenin se impue şi conduce cu 3-2

10:40 >> GAME Simona Halep. Destabilizată de câteva lovituri puternice ale americancei, Simona Halep se redresează la timp şi aduce un nou game în setul decisiv

10:35 >> GAME Sofia Kenin. Încă un game solid pe propriul serviciu făcut de americancă

10:31 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial ţine pasul cu americanca şi începe bine

10:27 >> GAME Sofia Kenin. Americanca se impune la capătul unui game incredibil care a ţinut 14 minute. Simona Halep a ratat patru mingi de break

SETUL SECUND

10:10 >> SET Sofia Kenin. Simona Halep pierde setul secund, după un tie-break cedat la 5, iar meciul a intrat în decisiv

10:03 >> GAME Sofia Kenin. Americanca se impune cu emoţii pe propriul serviciu şi duce meciul în tie-break

09:57 >> GAME Simona Halep. Românca îşi păstrează calmul şi continuă să joace bine pe propriul serviciu. Halep conduce cu 6-5

09:54 >> GAME Sofia Kenin. Americanca egalează la 5 şi duce setul secund în prelungiri

09:51 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial îşi face cu greu serviciul, duce scorul la 5-4 şi vine la un singur game de câştigarea setului secund

09:47 >> GAME Sofia Kenin. Americanca îşi continuă evoluţia perfectă şi reuşeşte un game alb

09:41 >> GAME Sofia Kenin. Revenire incredibilă a americancei. 3-3 în setul secund

09:34 >> BREAK Sofia Kenin. Simona Halep scade nivelul de joc, iar americanca profită imediat şi face break-ul

09:32 >> GAME Sofia Kenin. Americanca îşi câştigă primul game din setul secund

09:25 >> GAME Simona Halep. Românca defilează pe teren. Simona a câştigat al treilea game în doar zece minute

09:23 >> BREAK Simona Halep. Liderul mondial continuă jocul fără greşeală chiar şi pe serviciul adversarei

09:20 >> GAME Simona Halep. Început perfect pentru româncă şi în setul secund

PRIMUL SET

09:14 >> SET Simona Halep. Un nou break reuşit de liderul mondial. Simona a închis primul set în 33 de minute, scor 6-3

09:12 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial serveşte foarte bine şi se apropie la un singur game de câştigarea primului set

09:07 >> GAME Sofia Kenin. Un nou game alb câştigat de americancă pe propriul serviciu

09:04 >> GAME Simona Halep. Lovituri superbe de ambele părţi, însă Simona s-a dovedit mai inspirată şi s-a impus pe propriul serviciu

09:01 >> GAME Sofia Kenin. Creştere vizibilă în jocul americancei. Sofia Kenin se impune pe propriul serviciu la 0

08:58 >> GAME Simona Halep. Sofia Kenin creşte nivelul de joc şi începe să-i pună probleme Simonei Halep, care îşi face serviciul graţie unor lovituri incredibile

08:53 >> GAME Sofia Kenin. Americanca reuşeşte să-şi facă serviciul, din nou cu mari emoţii, şi câştigă primul game din meci

08:48 >> GAME Simona Halep. Românca serveşte foarte bine şi n-are nicio problemă în faţa Sofiei Kenin. Liderul mondial a început foarte bine meciul şi n-a mai repetat greşelile comise în primul tur cu Kaia Kanepi

08:44 >> BREAK Simona Halep. Start perfect pentru liderul mondial

08:41 >> A început meciul. Sofia Kenin serveşte prima

UPDATE | Milos Raonic a pus capăt meciului cu Wawrinka, scor 6-7, 7-6, 7-6, 7-6, după patru ore şi două minute de joc. În 30 de minute va începe şi partida Simonei Halep cu Sofia Kenin.

UPDATE | Raonic câştigă setul al treilea, după un nou tie-break. Jucătorul canadian conduce cu 2-1.

UPDATE | După o scurtă repriză de ploaie, acoperişul de pe arena Rod Laver a fost tras, iar partida dintre Raonic şi Wawrinka a fost reluată.

UPDATE | Meciul dintre Raonic şi Wawrinka a fost întrerupt de ploaie, astfel că partida Simonei Halep va începe după ora 08:00.

Americanca Sofia Kenin, locul 37 WTA, a întrecut-o, marţi, cu 6-3, 3-6, 7-5, pe rusoaica Veronika Kudermetova, locul 111 WTA, venită din calificări, în turul I al Australian Open.

În faza următoare, Kenin va evolua contra Simonei în ceea ce va fi prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare.

Cine este Sofia Kenin

Americanca de origine rusă are 20 de ani şi este clasată pe locul 37 în circuitul feminin. Sofia Anna Kenin este antrenată de tată el, Alex Kenin şi a început tenisul la vârsta de 5 ani.

Kenin s-a antrenat o vreme cu celebrul Rick Macci la Broward County (Florida), dar şi la Academia lui Nick Bollettieri. Kenin o are ca idol pe rusoaica Maria Sharapova, care a şi desemnat-o neoficial drept ”urmaşa sa în tenis”. Ca stil de joc, Kenin aduce într-adevăr cu Sharapova, dar şi cu Petra Kvitova. Este o jucătoare care loveşte puternic mingile şi practică un tenis agresiv, care de multe ori devine incomod pentru adversarele ei mai tehnice.

În turneele de timpu s-a impus în 2016 la Wesley Chapel şi Sacramento, în 2017 la Stockton şi anul trecut la Berkley. Toate aceste turnee fac parte din circuitul ITF. Cea mai bună performanţă la un turneu de mare slam a fost anul trecut la US Open, când Kenin a ajuns în turul 3.

În cariera sa, Sofia a câştigat două meciuri împotriva unor jucătoare de Top 10. Ambele partide s-au jucat anul trecut, iar Kenin a bătut-o pe zgură la Mallorca pe Carlone Garcia (6-3, 6-3) şi pe Julia Gorges pe hard la Wuhan (6-3,2-6,6-4).

Afla mai multe despre: simona halepaustralian open 2019halep-keninsofia kenin