Victorie de moral reuşită de Halep în meciul cu Sasnovic. Revenire spectaculoasă în setul secund. Peste cine va da în faza următoaregalerie foto

Simona Halep, locul 7 WTA, s-a impus în minimum de seturi în meciul cu Aliaksandra Sasnovic din Belarus, locul 37 WTA, scor 6-4, 7-5, şi s-a calificat în turul al doilea de la Wimbeldon.

În faza următoare, Halep o va întâlni pe Mihaela Buzărnescu, locul 53 WTA, care a trecut în runda inaugurală de Jessica Pegula (SUA), locul 72 WTA, scor 6-4, 6-4, după o oră şi 21 de minute. Calificarea în turul al doilea este recompensată la Wimbledon cu un premiu de 72.000 de lire sterline şi cu 70 de puncte WTA.

HALEP - SASNOVIC 6-4, 7-5

SETUL 2

7-5. GAME, SET & MECI Simona Halep revine incredibil în setul al doilea, de la 2-5, şi câştigă meciul după o oră şi 38 de minute de joc.

6-5. Românca reuşeşte un break alb, iar acum va servi pentru calificarea în turul secund

5-5. Halep salvează o minge de set şi egalează la 5

4-5. Simona Halep face break-ul în ultimul moment şi nu-i dă şansa bielorusei să închidă setul secund

3-5. Halep îşi face serviciul şi rămâne în joc în setul al doilea

2-5. Bielorusa se desprinde în setul secund şi vine la un singur game de adjudecarea părţii secunde

2-4. Sasnovic face break-ul si se desprinde în setul doi. Simona este în dificultate!

2-3. Sasnovic răspunde în acelaşi fel. Game la zero câştigat şi conduce din nou în setul al doilea.

2-2. Simona îşi revine rapid şi câştigă un game la zero, încheiat cu un as.

1-2. GAME SASNOVIC. Simona nu a reuşit să facă al doilea break din setul doi şi este în dezavantaj.

1-0. BREAK SIMONA! Halep începe excelent şi setul al doilea.

Simona Halep a avut nevoie de îngrijiri medicale. Halep s-a lovit la gleznă, după ce a alunecat în timpul unui schimb de mingi.

SETUL 1

6-4. Simona Halep câştigă primul set!

5-4. Sasnovic serveşte tare şi îşi face rapid serviciul. Simona are şansa să servească pentru primul set.

5-3. Simona Halep se impune la serviciu şi e la un game distanţă de a câştiga primul set.

4-3. Sasnovic serveşte excelent şi îşi face game-ul.

4-2. Moment psihologic. Halep îşi face serviciul, după un game extrem de lung.

3-2. Patru puncte consecutive şi Sasnovic reuşeşte să-şi facă serviciul. Simona a ratat două puncte de break.

3-1. Simona Halep traversează cu bine un game complicat.

2-1. Sasnovic serveşte bine şi obţine primul său game din acest meci.

2-0. Halep are un start de meci foarte bun! Simona arată siguranţă şi îşi face serviciul fără emoţii.

1-0. Simona Halep face BREAK-ul încă din startul meciului! Început bun pentru Simona.

UPDATE 15:00: Cele două jucătoare au intrat pe teren. Meciul urmează să înceapă

Meciul va avea loc începând cu ora 15:00, pe terenul 1 de la All England Club.

Pe terenul 6, în al doilea meci, Mihaela Buzărnescu, locul 47 WTA, va juca în compania sportivei Jessica Pegula (SUA), locul 74 WTA.

Al treilea român care va intra în competiţie luni este Marius Copil, locul 84 ATP, care  va da piept în primul tur cu argentinianul Guido Pella, locul 26 ATP, în al treilea meci de pe terenul 17.

Halep a schimbat strategia la Wimbledon

Simona Halep este a şaptea favorită la Wimbledon şi vrea să abordeze diferit turneul din acest an, după ce în 2018 a fost eliminată în turul III.

"Trebuie să termini punctul mai repede. Nu poţi doar să alergi şi să aluneci aşa cum se întâmplă pe zgură. Am spus că anul acesta nu îmi mai fac aşteptări în privinţa rezultatului. Am aşteptări în privinţa atitudinii şi a jocului meu. Aşa că muncesc din greu la aceste lucruri. Dacă va apărea şi rezultatul, atunci va fi un bonus'' a declarat Simona Halep.

Finală: Ashleigh Barty/Angelique Kerber/Serena Williams

Simona Halep şi-a făcut încălzirea pe iarba de la Eastbourne, iar americani de la TennisWorldUSA sunt de părere că sportiva din România s-ar putea impune la Wilbledon, deşi oamenii din tenis nu-i dau prea multe şanse.

La Eastbourne, Halep a ajuns până în sferturile de finală în proba de simblu, unde a fost eliminată de Kerber, iar în cea de dublu a ajuns până în semifinale, alături de Raluca Olaru.

”Wimbledonul va fi emotionant si plin de provocari. Halep si-a facut incalzirea si s-a obisnuit cu jocul pe iarba, asa ca ar putea foarte bine sa incheie turneul de la Wimbledon cu un titlu”, noteaza tennisworldusa.org.

Halep a obţinut cea mai bună clasare la Wimbledon, în 2015, când a fost eliminată de Genie Bouchard în semifinale.

Afla mai multe despre: tenissimona halepwimbledon