Victorie de senzaţie pentru Costel Gâlcă! Elevii tehnicianului român au făcut spectacol în prima ligă daneză

Vejle a învins-o, duminică, pe Sonderjyske cu scorul de 4-1. Formaţia antrenată de Costel Gâlcă s-a impus detaşat într-o partidă contând pentru etapa a doua a primei ligi daneze.

Spre finalul primei reprize, în minutul 45+2, Goncalves Sousa a deschis scorul din penalty pentru trupa lui Gâlcă, care urma să fie egalată prin reuşita Jacobsen (52'). Înainte să egaleze, oaspeţii au avut cu gol anulat, la trei minute după reluarea reprizei secunde, de către VAR.

Acelaşi Goncalves Sousa, tot din penalty, urma să o readucă în avantaj pe Vejle, în minutul 62. O altă dublă, a lui Mucoli (84' şi 97'), a decis, în cele din urmă, câştigătoarea partidei nelasând astfel niciun fel de dubiu.

Costel Gâlcă începuse cu stângul campionatul Danemarcei. Vejle a pierdut în prima etapă, scor 4-2, pe terenul formaţiei Aarhus.

Afla mai multe despre: costel galcadanemarca