Victorie după patru luni. Rafael Nadal, calificare fără emoţii în turul doi al AusOpen

Tenismenul spaniol Rafael Nadal, locul 2 ATP, l-a învins, luni, cu scorul de 6-4, 6-3, 7-5, pe australianul James Duckworth, locul 237 ATP, beneficiar al unui wild card, în primul tur al Australian Open.

Nadal s-a impus după un meci de două ore şi 15 minute şi va juca în manşa a doua împotriva învingătorului din meciul Matthew Ebden (Australia, locul 48 ATP) - Jan-Lennard Struff (Germania, locul 51 ATP).

Jucătorul spaniol nu mai evoluase de la 7 septembrie 2018, când a abandonat meciul din semifinalele US Open cu Juan Martin del Potro, din cauza unei accidentări la genunchi.

Nadal a câştigat o dată Australian Open, în 2009. La ediţia de anul trecut, Nadal a ajuns până în sferturile de finală. Liderul mondial la acea vreme, spaniolul a pierdut în faţa lui Marin Cilic, după ce a abandonat la scorul de 0-2 în decisiv.

Afla mai multe despre: tenisaustralian openrafael nadalcalificare