Victorie entuziasmantă a Simonei Halep. A zdrobit-o pe Bencic în decisiv, a obţinut calificarea în finala de la Madrid şi a venit la o singură victorie de locul 1 WTA

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat pentru a patra oară în finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, după ce a trecut, în penultimul act, cu scorul de 6-2, 6-7 (2), 6-0, de elveţianca Belinda Bencic, locul 18 WTA. Halep va disputa finala cu numărul 35 din carieră, a doua din acest an şi, dacă o va câştiga, va urca din nou pe locul 1 WTA.

Halep va evolua în ultimul act, sâmbătă, cu olandeza Kiki Bertens, locul 7 WTA. Calificarea în finală este recompensată la Madrid cu un premiu de 608.700 de euro şi cu 650 de puncte WTA. Câştigătoarea trofeului va primi 1.202.520 de euro şi 1.000 de puncte WTA.

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organizat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns în sferturi. În 2014, Halep a jucat finala Madrid Open, pierdută în faţa rusoaicei Maria Şarapova.

Finalele anterioare jucate de Simona Halep sunt următoarele:

Titluri WTA de simplu: 18 - Montreal (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Shenzhen (WTA), toate trei în 2018, Madrid (Premier Mandatory), în 2017, Montreal (Premier 5), Bucureşti (WTA), Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2016, Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul "mic" al campioanelor), toate cele şase în 2013;

Finale WTA de simplu: 16 - Doha (Premier) - 2019, Cincinnati (Premier 5), Roma (Premier 5), Australian Open (Grand Slam) - în 2018, Beijing (Premier Mandatory), Cincinnati (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Roma (Premier 5) - în 2017, Rogers Cup (Toronto), Cincinnati (ambele de categorie Premier 5) - în 2015, WTA Finals - Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory) - toate trei în 2014, Bruxelles (Premier), în 2012 şi Fes (WTA), în 2011 şi 2010.

Halep - Bencic 6-2, 6-7, 6-0

SET 3

GAME, SET & MECI Halep. Simona face spectacol în setul decisiv şi obţine calificarea în marea finală de la Madrid

Game 5: Simona Halep se desprinde la 5-0 în setul decisiv. Bencic va servi acum pentru a-şi trece primul game în palmares în setul al treilea

Game 4: Evoluţie excelentă a Simonei Halep. Fostul lider mondial este la două game-uri de calificarea în marea finală

Game 3: O nouă demonstraţie de forţă a Simonei Halep. Românca joacă perfect şi face 3-0

Game 2:  Simona Halep face break-ul şi ia o opţiune serioasă pentru câştigarea meciului

Game 1: Simona Halep începe foarte bine setul decisiv şi câştigă game-ul de pe propriul serviciu

SET 2

Game 13: Evoluţie excelentă a Belindei Bencic în tie-break. Elveţianca se impune cu 7-2 şi trimite meciul în setul decisiv

Game 12: Bencic ratează o minge de set, Simona Halep revine şi câştigă game-ul pe propriul serviciu

Game 11: Elveţianca îşi face din nou serviciul, de această dată, cu ceva emoţii. Simona Halep este obligată să câştige pentru a trimite meciul în tie-break

Game 10: Simona Halep îşi face serviciul şi trimite setul secund în prelungiri

Game 9: Belinda Bencic continuă evoluţia fără greşeală pe propriul serviciu şi vine la un singur game de câştigarea setului secund

Game 8: Simona Halep câştigă game-ul pe propriul serviciu cu o ultima execuţie superbă. Fostul lider mondial a surprins-o pe Bencic cu un lung de linie perfect

Game 7: Evoluţie excelentă a Belindei Bencic pe propriul serviciu. Elveţianca se impune la 0 şi revine în avantaj în setul secund

Game 6: Cu emoţii, Simona Halep îşi câştigă game-ul. A fost doar al doilea game câştigat pe propriul serviciu în setul al doilea

Game 5: Halep ţine pasul cu Bencic şi rămâne în joc în setul secund. Românca face rebreak-ul şi va servi acum pentru a egala situaţia

Game 4: După două şanse ratate, Bencic face break-ul în urma unui punct câştigat cu ajutorul fileului

Game 3: Seria de breakuri se opreşte după ce elveţianca câştigă gameul pe propriul serviciu, 1-2

Game 2: Game tras la indigo de această dată cu bencic având câştig de cauză, 1-1

Game 1: Simona începe în forţă şi setul secund şi câştigă la zero primul game, pe serviciul adversarei sale, 1-0

SET 1

Game 1: Simona face breakul în debutul primului set după ce a avut trei mingi de a închide gameul, 1-0

Game 2: Halep îşi valorifică fără probleme serviciul şi conduce cu 2-0 în primul act

Game 3: Elveţianca îşi trece în cont primul game după ce pierde un singur punct, 2-1

Game 4: Bencic îşi recuperează breakul şi egalează situaţia pe tabelă, 2-2

Game 5: Al treilea break în primul set, Halep revine în avantaj, 3-2

Game 6: Halep reuşeşte un game alb şi se despinde din nou, 4-2

Game 7: Simona face încă o demonstraţie de forţă pe serviciul adversarei, 5-2

Game 8: Halep câştigă primuls et după 28 de minute, 6-2

Meciul este al doilea de pe arena Manolo Santana, fiind precedat de întâlnirea dintre Novak Djokovici şi Marin Cilic.

Halep şi Bencic s-au întâlnit de trei ori, iar sportiva din Elveţia conduce cu scorul de 2-1. În cel mai recent meci, Bencic a învins-o pe Halep, scor 4-6, 6-4, 6-2, în sferturi la Dubai, în februarie.

Halep - Bencic, vineri, de la 15:30, în semifinalele turneului de la Madrid

În sferturi, Bencic a trecut de liderul mondial, japoneza Naomi Osaka, scor 3-6, 6-2, 7-5, revenind de la 4-5 pe serviciul adversarei, în decisiv.

În urma acestui rezultat, Simona Halep, care a revenit pe locul 2 în clasamentul live graţie succesului din sferturi, are şansa de a redeveni lider mondial, în cazul în care câştigă trofeul la Madrid. Halep avea nevoie ca Osaka să nu treacă de sferturi, iar ea să cucerească titlul, pentru a reveni pe primul loc în lume, poziţie pe care a mai ocupat-o timp de 64 de săptămâni, dintre care 48 la rând.

Simona Halep a învins-o, joi, cu scorul de 7-5, 7-5, pe australianca Ashleigh Barty, locul 9 WTA, calificându-se pentru a a patra oară în carieră în semifinale Madrid Open. Prin acest rezultat, Halep şi-a asigurat revenirea pe locul 2 WTA.

Afla mai multe despre: halep bencic