Victorie importantă pentru Dinamo Kiev şi Mircea Lucescu în campionatul Ucrainei. Meci cu şase goluri pentru Şahtior

Formaţia antrenată de Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, a câştigat partida cu Mariupol, scor 2-1, într-un duel din etapa a 12-a din campionatul Ucrainei.

Partida a fost una extrem de dificilă pentru jucătorii lui Mircea Lucescu. Denys Garmash a deschis scorul în minutul 6, însă portarul Ruslan Nescheret a fost eliminat în minutul 39. Gazdele de la Mariupol au riscat mai mult, dar tot Dinamo Kiev a puncatat, prin starul Viktor Tsygankov, în minutul 77. Mariupol a marcat golul de onoare la una din ultimele faze prin Topalov.

Tot în această rundă, Şahtior a dispus cu 5-1, acasă, de Minaj. În clasament, Dinamo Kiev rămâne lider, cu 29 de puncte, fiind urmată de rivala Şahtior cu 26 de puncte.

Dinamo Kiev n-a mai câştigat titlul în Ucraina din sezonul 2015-2016. Dinamo Kiev are 15 titluri în istorie, în timp ce Şahtior Doneţk are 13, dintre care opt cu Mircea Lucescu pe bancă.

Afla mai multe despre: fotbal