Victorie lejeră pentru Simona Halep în faţa Johannei Konta. Pe cine va întâlni în optimile turneului de la Madrid

Simona Halep

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, marţi, cu scorul de 7-5, 6-1, pe britanica Johanna Konta, locul 41 WTA, calificându-se în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open.

Halep va evolua în turul următor, în premieră, cu jucătoarea de 20 de ani, Viktoria Kuzmova, din Slovacia, locul 46 WTA, care, în turul al doilea, a trecut de Carla Suarez Navarro, scor 6-4, 7-6.

Calificarea în optimi este recompensată la Madrid cu un premiu de 80.620 de euro şi cu 120 de puncte WTA.

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organziat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns în sferturi.

Simona Halep - Johanna Konta 7-5 / 6-1

6-1 >> GAME, SET & MECI Simona Halep. Românca închide meciul într-o oră şi 30 de minute, scor 7-5, 6-1

5-1 >> Simona Halep nu-i dă nicio şansă Johannei Konta să revină în meci şi face break-ul

4-1 >> Johanna Konta reuşeşte, în sfârşit, primul game în setul secund. Britanica reuşeşte break-ul şi întrerupe seria excelentă a Simonei

3-0 >> Game Simona Halep. Evoluţie entuziasmantă a româncei

2-0 >> Break reuşit de Simona Halep. Fostul lider mondial conduce deja cu 2-0 în setul secund

1-0 >> Start foarte bun pentru Simona Halep şi în setul secund

PRIMUL SET

7-5 >> SET Simona Halep. După un game foarte lung şi după două şanse ratate, românca închide primul set după 60 de minute

6-5 >> După un game extrem de lung, Simona Halep îşi face serviciul şi preia din nou conducerea

5-5 >> Fostul lider mondial ratează două mingi de set, iar Johanna Konta profită de greşelile Simonei şi trimite primul set în prelungiri

5-4 >> Halep revine în avantaj, după un game excelent

4-4 >> Simona Halep face break-ul şi egalează situaţia în primul set

3-4 >> Halep salvează o minge de break şi rămâne în joc în primul set

2-4 >> Konta n-are probleme pe propriul serviciu, joacă excelent şi se desprinde din nou la două game-uri

2-3 >> Game alb pentru Simona Halep. Fostul lider mondial reduce din diferenţă în primul set

1-3 >> Konta continuă evoluţia bună şi câştigă fără probleme game-ul de pe propriul serviciu

1-2 >> Primul break din meci este reuşit de Johanna Konta. Jucătoarea britanică profită de erorile Simonei şi se desprinde în primul set

1-1 >> Konta începe bine meciul, este agresivă şi îi pune probleme Simonei

1-0 >> Game cu emoţii pentru Simona

Partida este prima de pe arena centrală, Manolo Santana.

Scorul întâlnirilor directe este de 3-3, însă Halep a câştigat singura lor întâlnire pe zgură, la Mamaia, în 2017, în FedCup, scor 6-1, 6-3.

Afla mai multe despre: kontamadridhalep