Victorie muncită pentru Halep în optimi la Eastbourne. Duel de foc în sferturile de finală ale turneului britanic

Simona Halep, locul 7 WTA, s-a impus în trei seturi în faţa slovenei Polona Hercog (locul 60 WTA, venită din calificări). Românca s-a impus cu 6-1, 4-6, 6-3 şi s-a calificat în sferturile turneului de la Eastbourne.

Halep va evolua în sferturile de finală cu germana Angelique Kerber, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4, care a trecut cu 7-6 (4), 6-0, de suedeza Rebecca Peterson, locul 66 WTA, în 77 de minute de joc.

Halep conduce cu 6-4 în partidele cu Kerber, dar singura lor întâlnire pe iarbă, disputată, în sferturi, la Wimbledon, în 2016, i-a revenit germanei, cu 7-5, 7-6 (2).

Calificarea în sferturi este recompensată la Eastbourne cu un premiu de 23.455 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.

Simona Halep - Polona Hercog 6-1 / 6-4 / 6-3

18:42 GAME, SET & MECI Simona Halep. Românca se impune în setul decisiv cu 6-3 şi se califică în sferturi

18:39 GAME Polona Hercog >> Slovena îşi face serviciul şi ţine aproape de Halep în setul decisiv

18:33 GAME Simona Halep >> După două game-uri pierdute, Halep se impune pe propriul serviciu şi câştigă cu 5-2

18:30 GAME Polona Hercog >> Slovena se impune pe propriul serviciu şi se apropie de Halep în setul decisiv

18:24 BREAK Polona Hercog >> După patru game-uri la rând câştigate de Simona Halep, slovena face break-ul şi îşi trece în cont primul game din setul decisiv

18:22 BREAK Simona Halep >> La capătul unui game foarte lung, Simona Halep reuşeşte break-ul şi conduce cu 4-0 în setul decisiv

18:13 GAME Simona Halep >> O nouă evoluţie excelentă pe propriul serviciu a Simonei Halep, care conduce cu 3-0

18:11 BREAK Simona Halep >> Fostul lider mondial reuşeşte break-ul şi se desprinde în setul decisiv

18:05 GAME Simona Halep >> Românca începe bine şi setul al treilea, la fel cum s-a întâmplat şi în primele două

18:01 SET Polona Hercog >> Slovena serveşte excelent şi se impune în setul secund

17:57 BREAK Polona Hercog >> Slovena face break-ul şi se apropie la un singur game de câştigarea setului secund

17:49 GAME Simona Halep >> După două break-uri în setul secund, Halep îşi face serviciul şi preia din nou conducerea, 4-3

17:45 BREAK Simona Halep >> Românca revine rapid în meci şi se impune pe serviciul adversarei

17:40 BREAK Polona Hercog >> Slovena reuşeşte primul break din meci

17:35 GAME Simona Halep >> Game alb pentru Halep, care conduce acum cu 2-1

17:31 GAME Polona Hercog >> Spre deosebire de primul set, slovena începe mult mai bine şi îşi face serviciul

17:29 GAME Simona Halep >> Românca îşi continuă evoluţiile excelente şi în setul secund şi câştigă fără probleme primul game

17:24 SET Simona Halep >> Fostul lider mondial închide primul set şi se impune rapid cu 6-1

17:16 GAME Simona Halep >> Românca nu-i dă nicio şansă Polonei Hercog şi duce scorul la 5-1

17:12 GAME Polona Hercog >> Slovena îşi face serviciul şi câştigă primul game din meci

17:07 GAME Simona Halep >> Evoluţie perfectă a fostului lider mondial. Simona conduce cu 4-0 şi se apropie de câştigarea primului set

17:02 BREAK Simona Halep >> Românca îşi continuă evoluţia perfectă şi face un nou break

16:58 GAME Simona Halep >> Fostul lider mondial serveşte excelent şi se desprinde rapid în primul set

16:52 BREAK Simona Halep >> Start excelent al româncei. Simona face break-ul încă din primul game al partidei

Potrivit programului anunţat de organizatori, Halep, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6, va evolua în optimile de simplu împotriva slovenei , în al treilea meci de pe terenul central. Meciul fostului lider WTA va avea loc după confruntarea de simplu masculin Guido Pella (Argentina) – Taylor Fritz (SUA), programată la ora 13.00, şi partida de simplu feminin Elise Mertens (Belgia) – Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie 2, care va începe după ora 14.30.

Afla mai multe despre: haleptenis