Victorie superbă pentru Halep. Simona a revenit de la 2-5 în decisiv şi s-a calificat în turul al treilea la AusOpen. Cu cine va evolua în faza următoare

Simona Halep

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, miercuri, cu scorul de 4-6, 6-4, 7-5, pe jucătoarea australiană Ajla Tomljanovic, locul 72 WTA, în turul al doilea al AusOpen. Halep s-a impus după ce a revenit de la 2-5 cu un break, în decisiv, la capătul unui meci care a durat două ore şi 35 de minute.

Halep va evolua în premieră, în turul următor, cu rusoaica Veronika Kudermetova, locul 36 WTA şi cap de serie numărul 32, care a învins-o pe compatrioata ei, Varvara Graceva, locul 97 WTA, cu scorul de 5-7, 6-2, 6-2.

Calificarea în turul al treilea este recompensată cu un premiu de 215.000 de dolari australieni (137.000 de euro) şi cu 130 puncte WTA.

România mai este reprezentată în partidele de simplu de la Melbourne de Sorana Cîrstea, calificată şi ea în turul al treilea.

La ediţia precedentă a AusOpen, Halep a fost eliminată în semifinale de spaniola Garbine Muguruza, scor 7-6 (8), 7-5. Cea mai bună performanţă a jucătoarei române la Antipozi a fost disputarea finalei ediţiei din 2018, când a fost întrecută de daneza Caroline Wozniacki, cu scorul de 7-6 (2), 3-6, 6-4.

Simona Halep - Ajla Tomljanovic 4-6 / 6-4 / 5-7

GAME, SET ŞI MECI SIMONA HALEP. Fostul lider mondial se califică în turul al treilea

BREAK >> Halep reuşeşte break-ul la capătul unui game extrem de disputat. Simona serveşte pentru câştigarea partidei

GAME >> Simona Halep egalează în decisiv. 5-5, iar acum urmează australianca la serviciu

BREAK >> Halep face break-ul când are cea mai mare nevoie. Simona serveşte acum pentru a trimite setul decisiv în prelungiri

GAME >> Simona Halep opreşte seria game-urilor câştigate de Tomljanovic, însă australianca serveşte acum pentru câştigarea meciului

GAME >> Tomljanovic evoluează fără greşeală şi reuşeşte puncte superbe. Australianca s-a desprins în setul decisiv la 5-2

BREAK >> Australianca reuşeşte lovituri impresionante şi face break-ul la 0. Tomljanovic conduce cu 4-2 în setul decisiv

GAME >> Tomljanovic joacă perfect în setul decisiv şi îşi face serviciul fără probleme. Australianca are 3-2

GAME >> Simona Halep se impune şi pe propriul serviciu şi egalează în setul decisiv, 2-2

BREAK >> Simona Halep nu cedează şi revine rapid în meci. Fostul lider mondial reuşeşte rebreak-ul

BREAK >> Tomljanovic joacă perfect pe serviciul Simonei Halep şi reuşeşte primul break al setului decisiv

GAME >> Australianca începe perfect setul decisiv şi se impune pe propriul serviciu

SETUL AL DOILEA

SET Simona Halep. Fostul lider mondial închide setul secund în 41 de minute şi trimite partida în decisiv

GAME >> Tomljanovic nu cedează şi îşi câştigă game-ul de pe propriul serviciu. Halep conduce cu 5-4 şi serveşte acum pentru câştigarea setului secund

GAME >> Fostul lider mondial se impune fără probleme pe propriul serviciu şi se desprinde la 5-3 în setul secund

BREAK >> Halep se impune din nou pe serviciul adversarei, iar acum serveşte pentru 5-3

GAME >> Simona Halep se impune şi ea pentru prima dată pe propriul serviciu în setul secund şi egalează situaţia, 3-3

GAME >> Tomljanovic opreşte seria break-urilor şi se impune pe propriul serviciu

BREAK >> Break după break. Nicio jucătoare n-a reuşit să se impună pe propriul serviciu în setul secund, iar Halep şi Tomljanovic se află la egalitate, scor 2-2

BREAK >> Simona Halep reuşeşte din nou break-ul şi face 2-1 în setul secund

BREAK >> Australianca revine rapid în setul secund şi face rebreak

BREAK >> Start foarte bun pentru Simona Halep în setul secund. Românca reuşeşte break-ul încă din debutul setului secund

PRIMUL SET

SET >> După un game extrem de lung, Ajla Tomljanovic reuşeşte break-ul şi se impune în primul set, după 58 de minute

GAME >> Tomljanovic se impune cu mari emoţii pe propriul serviciu şi vine la un singur game de câştigarea primului set

GAME >> Simona Halep salvează două mingi de break şi se impune pe propriul serviciu

BREAK >> Simona Halep reuşeşte rapid rebreak-ul şi revine în meci

BREAK >> Australianca joacă din ce în ce mai bine, profită din plin şi de erorile Simonei Halep şi se desprinde în primul set: 4-2

GAME >> Tomljanovic îşi contiuă evoluţia bună şi se impune pe propriul serviciu. Australianca preia conducerea pentru prima dată în meci

BREAK >> Trei mingi de break ratate de australiancă, însă Simona Halep a cedat, în cele din urmă, iar Tomljanovic a egalat situaţia în primul set

GAME >> După un start ratat în meci, Tomljanovic n-a mai repetat greşelile din primul game şi s-a impus pe propriul serviciu. Halep conduce cu 2-1 în primul set

GAME >> Simona Halep serveşte perfect şi închide game-ul la 30

BREAK >> Start perfect pentru Simona Halep. Românca reuşeşte break-ul încă din debutul partidei

A început partida. Tomljanovic serveşte

Meciul va avea loc pe arena Margaret Court şi va fi primul din sesiunea de seară.

Halep şi Tomljanovic s-au mai întâlnit de trei ori până acum în circuit şi de fiecare dată s-a impus jucătoarea română. Însă partidele dintre cele două sportive au fost echilibrate: scor 6-4, 7-5, în optimi la Adelaide, în 2020, 6-2, 3-6, 6-1, în turul I la Roland Garros, în 2019, şi 4-6, 6-3, 6-3, în turul al doilea al turneului de la Cincinnati, în 2018.

Tot miercuri, în sesiunea de dimineaţă, în al doilea meci de pe Margaret Court Arena, Sorana Cîrstea, locul 68 WTA, o va întâlni pe jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 9.

Pe terenul 11, de la ora 01.00, perechea Andreea Mitu/Raluca Olaru va juca în primul tur al probei de dublu contra echipei Monica Niculescu/Patricia Ţig.

Afla mai multe despre: simona halepaustralian open