Victorie uriaşă pentru Zenga în Serie A. Crotone a ieşit din zona retrogradării! Toşca a retrogradat cu Benevento

Serie A

Visul salvării de la retrogradare are toate şansele să devină realitate pentru Crotone. Totuşi, bucuria lui Zenga a însemnat tristeţea lui Toşca. Benevento a retrogradat în Serie B.

Cu Adrian Stoian rămas pe bancă pe toată durata partidei, trupa lui Walter Zenga a obţinut o victorie extrem de importantă pe terenul lui Udinese, echipă implicată de asemenea în lupta pentru evitarea retrogradării.

Crotone a fost condusă din minutul 5, însă a revenit rapid pe tabelă, prin Simy (7). Oaspeţii au reuşit golul victoriei în minutul 86, când Faraoni a înscris pentru 2-1. Graţie acestei victorii, Crotone a ajuns la 31 de puncte şi a urcat pe locul 17, primul care asigură menţinerea în Serie A.

Chiar dacă Benevento a învins-o pe Milan, trupa lui Alin Toşca a fost condamnată la retrogradare de victoria lui Crotone. Formaţia antrenată de Roberto De Zerbi va evolua în Serie B în sezonul următor.

Afla mai multe despre: zengaserie acrotone