VIDEO | A început Campionatul Mondial de WinterTriathlon! Ruşii au fost la putere în prima zi

Alte sporturi

Ruşii au fost la putere astăzi la Cheile Grădiştei! Au câştigat atât proba masculină, cât şi pe cea feminină la Campionatul Mondial de Triatlon de iarnă, organizat în premieră în România.

Triatlonul de iarnă este un veritabil maraton pe zăpadă. Concurenţii parcurg 7 km şi jumătate în alergare, 14 pe bicicletă şi încă 10 km pe schiuri. În 2018 competiţia supremă a celui mai solicitant sport de iarna este găzduită de Cheile Grădiştei.

Iar ruşii s-au dovedit a fi cei mai buni la seniori. În competiţia feminină, Yulia Surikova a trecut prima linia de sosire, urmată de o cehoaică şi o austriacă. La baieţi, ruşii au obţinut chiar două medalii: aur Pavel Andreev, argint Pavel Iakimov. Un ceh s-a ales cu bronzul.

Românii au prins top 10 la ambele categorii. Edith Vakaria a fost a 8-a la feminin, în timp ce Viorel Palici s-a clasat pe nouă în concursul masculin.

Afla mai multe despre: wintertriathloncampioantul mondial de triatloncheile gradistei,