VIDEO | A walk in the park! Simona Halep - Margarita Gasparian 6-0, 6-4, în primul tur la Madrid. Pe cine va întâlni în turul secund

VIDEO | A walk in the park! Simona Halep - Margarita Gasparian  6-0, 6-4, în primul tur la Madrid. Pe cine va întâlni în turul secund

Simona Halep

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, scor 6-0, 6-4, pe rusoaica Margarita Gasparian (65 WTA), venită din calificări, în primul tur al turneului Madrid Open, cu premii de 7.021.128 de euro.

Halep s-a impus cu scorul de 6-0, 6-4, într-o oră şi 15 minute.

Românca şi-a adjudecat primul set în doar 22 de minute, reuşind trei break-uri. După zece minute, ea conducea deja cu 3-0.

În setul doi, Gasparian şi-a mai revenit şi a jucat mult mai bine, astfel că a fost o confuntare intensă. Rusoaica nu a reuşit însă să îi facă faţă fostului lider WTA. Halep s-a impus cu 6-4, în 54 de minute. Gasparian a reuşit două break-uri, iar Halep trei.

Setul secund a fost perturbat pe final de un anunţ făcut în mod repetat, referitor la anularea unui meci de dublu. Din cauza anunţului, a fost necesară rejucarea unui punct. Jocul a fost întrerupt pentru a se evita o nouă rejucare a punctului. În cele din urmă, cele două sportive au fost de acord să continue cu riscul ca, în cazul repetării anunţului, să se rejoace punctul.

În turul doi, Simona Halep o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre americanca Alison Riske (49 WTA) şi britanica Johanna Konta (47 WTA).

Premiul pentru participarea în turul doi este de 42.220 de euro şi 65 de puncte.

Duminică a acces în runda secundă la Madrid şi Sorana Cîrstea, locul 93 WTA, care a trecut în runda inaugurală de americanca Madison Keys, numărul 14 mondial şi cap de serie 13, scor 3-6, 6-4, 6-1, într-o oră şi 45 de minute. Cîrstea, beneficiară de wild card, va juca în faza următoare cu sportiva franceză Caroline Garcia, locul 22 WTA.

Astăzi joacă în primul tur şi Mihaela Buzărnescu, locul 29 WTA, care o are adversară pe australianca Ajla Tomljanovici, 43 WTA.

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organziat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns în sferturi.

VIDEO | Simona Halep - Margarita Gasparian 6-0, 6-4

Setul 2

Game 10: BREAK Simona Halep, care o învinge pe Margarita Gasparian într-o oră şi 16 minute de joc.

Game 9: BREAK Gasparian, care nu renunţă la luptă şi revine în meci. Simona Halep a irosit o minge de meci.

Game 8: Gasparian se încăpăţânează să rămână în meci. Simona va servi pentru câştigarea meciului.

Game 7: Simona Halep îşi face serviciul, se distanţează la 5-2 şi mai are nevoie de un singur game pentru a accede în turul al doilea.

Game 6: Gasparian câştigă al doilea game în această partidă.

Game 5: Simona îşi confirmă break-ul, după un game la zero.

Game 4: BREAK! Simona Halep nu îi dă şansa adversarei să îşi confirme break-ul şi se distanţează la 3-1.

Game 3: Break şi pentru Margarita Gasparian. Halep cedează primul game în această partidă, fără să câştige vreun punct.

Game 2: BREAK! Halep se desprinde şi în setul doi.

Game 1: Simona Halep îşi continuă jocul excelent şi câştigă primul game din actul secund.

Setul 1

Game 6: SET! Simona reuşeşte un nou break - al treilea în acest meci şi al doilea la zero - şi îşi adjudecă primul set în doar 22 de minute de joc.

Game 5: Halep îşi confirmă din nou break-ul şi se distanţează la 5-0, urmând ca Margarita Gasparian să servească pentru a rămâne în actul inaugural.

Game 4: Vine şi al doilea BREAK. La zero! Simona Halep nu îi dă nicio şansă rusoaicei, în acest debut de meci.

Game 3: Simona Halep îşi confirmă break-ul: 3-0.

Game 2: BREAK! Simona face break-ul şi se desprinde la 2-0.

Game 1: Debut cu dreptul pentru Simona Halep. Fostul lider mondial îşi face serviciul.

Gasparian a trecut în ultimul tur al calificărilor de americanca Jennifer Brady, locul 83 WTA, scor 6-4, 7-6 (5).

Meciul dintre Halep şi Gasparian va avea loc duminică, pe terenul Manolo Santana, după ora 15.00. Confruntarea va fi a treia de pe terenul respectiv, după meciurile Naomi Osaka – Dominika Cibulkova (ora 12.00) şi Petra Martic – Garbine Muguruza.

Simona Halep şi Margarita Gasparian nu au mai fost adversare.

Duminică vor juca în primul tur la Madrid şi Sorana Cîrstea, locul 93 WTA, beneficiară de wild card (adversară americanca Madison Keys, locul 14 WTA) - meciul doi de pe terenul 4, şi Mihaela Buzărnescu, locul 29 WTA (adversară australianca Ajla Tomljanovici, 43 WTA) – meciul trei de pe terenul 5.

Afla mai multe despre: simona haleptenis