VIDEO | AC Milan - Torino 1-0. Etapa din Serie A s-a încheiat cu o victorie autoritară a "diavolilor". Rebic, din nou decisiv

Serie A

AC Milan a învins-o pe Torino, 1-0, în ultima partidă a etapei din Serie A. Singurul gol al meciului a fost marcat de Ante Rebic.

Milan s-a apropiat de locurile de Europa League după victoria de pe teren propriu cu Torino. Rebic a făcut diferenţa cu al cincilea gol stagional. Imediat după pauză, Ibrahimovic a ratat incredibil, după o pauză genială a lui Castillejo. Câteva minute mai târziu, spaniolul a trecut şi el pe lângă golul doi. S-a terminat 1-0 pentru Milan, iar Torino a bifat a cincea înfrângere consecutivă în Serie A.

VIDEO | AC Milan - Torino 1-0

ECHIPELE DE START

• Milan: Donnarumma - Calabria, Kjaer, Romagnoli, Theo Hernandez - Kessie, Bennacer - Castillejo, Paqueta, Rebic - Ibrahimovic
  • Torino: Sirigu - Lyanco, N'Koulou, Bremer - De Silvestri, Rincon, Lukic, Ansaldi - Edera, Berenguer - Belotti

Min. 25: GOL AC Milan! Rebic a deschis scorul cu un şut plasat din interiorul careului.

AC Milan vine după înfrângerea din etapa trecută în faţa rivalei din oraş, Inter (scor 2-4) şi trebuie să îşi ia revanşa în faţa fanilor. La mijlocul săptămânii, Milan a jucat prima manşă din semifinala Cupei Italiei împotriva lui Juventus, iar "bătrâna doamnă" a obţinut in extremis un rezultat de egalitate, după ce Ronaldo a marcat dintr-un penalty controversat. Astfel, jocul bun prestat de elevii lui Stefano Pioli îi fac pe fanii clubului rossonero să spere la o victorie care ar aduce-o pe Milan la egalitate cu Hellas Verona, care ocupă ultima poziţie de Europa League.

În cealaltă parte, Torino are patru înfrângeri consecutive în campionat, iar echipa nu pare să meargă nici după demiterea lui Walter Mazzari. Gruparea granata este pe locul 12 şi este mai aproape de locurile de retrogradare, decât de cele de Europa.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit în acest an, în sferturile de finală ale cupei. După 90 de minute scorul a fost 2-2, însă Milan şi-a asigurat victoria, 4-2, în cele 30 de minute de prelungire.

ECHIPELE PROBABILE

AC Milan (4-4-2): Donnarumma - Calabria, Kjaer, Romagnoli, Theo Hernandez - Castillejo, Kessie, Bennacer, Paqueta - Rebic, Ibrahimovic
Absenţi: Leo Duarte, Krunic, Biglia, Calhanoglu
Antrenor: Stefano Pioli

Torino (3-5-2): Sirigu - Bremer, Nkoulou, Lyanco - De Silvestri, Lukic, Rincon, Baselli, Ansaldi - Berenguer, Belotti
Antrenor: Moreno Longo

Afla mai multe despre: ac milantorinoserie a