VIDEO | Academica Clinceni - Dinamo 1-1. Chunchukov şi Anton au marcat golurile partidei în repriza secundă

Dinamo București

Academica Clinceni a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat, duminică, pe teren propriu, la Călăraşi, cu Dinamo, în etapa a XV-a, ultima a turului şi a anului în Liga I.

Dinamo a dat primele emoţii la poarta Academicii după un sfert de oră. Anton a ratat de puţin poarta. Replica ilfovenilor s-a lăsat mult aşteptată. Abia în finalul primei reprize, Rusescu a adus pericolul la poarta lui Osorio.

La reluare, Nemec a ratat cea mai mare ocazie pentru Dinamo, însă Vâlceanu a intervenit salvator. Pentru 10 minute, "câinii" au fost pe locul 7, la două puncte de play-off. Anton a marcat al treilea său gol de la revenirea în Liga I. Echipa lui Poenaru nu a depus însă armele. Chunchukov a marcat cu un sfert de oră înainte de final şi a dus-o pe Academica la şapte puncte peste locurile de play-out.

Academica Clinceni - Dinamo 1-1
Au marcat: Chunchukov '76 / Anton '65

• Clinceni: Vâlceanu - Pashov, Achim, Jutric, Dobrescu - Achim, Cebotaru, Cascini, Andronic - Morar, Rusescu
  • Rezerve:  Ureche, Bilali, Petrescu, Boiciuc, Tănase, Ventura, Şerban, Dumitriu, Chunchucov
  • Dinamo: Mejias - Sorescu, Puljic, Grigore, Radu - Camara, Gol, Anton, Fabbrini - Borcea, Nemec
  • Rezerve: Eşanu, Mitrovic, Achim, Creţu, Şerban, Bani, Măgureanu, Gueye

Min. 76 - GOOOOOOL Academica Clinceni! Chunchukov egalează pentru ilfoveni, după o greşeală uriaşă a portarului dinamoviştilor

Min. 65 - GOOOOOOL Dinamo! Paul Anton marchează din nou pentru "câini" şi deschide scorul în meciul cu Academica Cliceni

Pauză la Clinceni: 0-0

Min 42. Ocazie uriaşă pentru Academica!! Radu scoate de pe linia porţii o minge care se ducea în poarta lui Mejias. Tănase a dat o pasă de senzaţie, iar Rusescu a trimis peste portarul spaniol. Gazdele au ghinion

Min 40. Paul Anton mai încearcă o dată de la distanţă vigilenţa portarului Vîlceanu. Faza rămâne fără rezultat

Min 39. Acţiune periculoasă a gazdelor, dar şutul lui Cristi Tănase este defectuos

Min 33. Centrare a lui Sorescu din flancul drept, Vîlceanu are probleme să reţină în faţa lui Borcea, dar atacantul dinamovist îl loveşte şi centralul fluieră fault în atac. Portarul gazdelor scăpase deja mingea din braţe.

Min 30. Fabbrini primeşte la marginea careului, face o preluare interesantă, dar prea lungă. Este deposedat fără să mai apuce să tragă.

Min 14. Ocazie importantă pentru Dinamo! Paul Anton putea deschide scorul printr-un şut de la distanţă

Min 11. Cristi Tănase, intrare dură la Deian Sorescu. Intrarea sa nu primeşte niciun avertisment din partea arbitrilor

Min 2. Emoţii mari pentru Patriche. Fundaşul gazdelor suferă după o intrare imprundentă a lui Juan Camara de la Dinamo

Min 1. Start de meci

Cu 24 de puncte după primele 14 runde, Academica este revelaţia turului de campionat. Formaţia antrenată de Ilie Poenaru ocupă locul 5 în clasament şi are cu cinci puncte mai multe decât Dinamo, locul 11.

Formaţia antrenată de Ionel Gane a pierdut pentru prima dată după trei victorii consecutive. A fost vorba despre o înfrângere suferită în duelul cu CFR Cluj, campioana en titre a României.

Clinceniul în schimb, nu pierde de cinci etape, iar în etapa trecută a remizat, 0-0 la Iaşi.

În meciurile directe, Academica nu a reuşit până acum să câştige în faţa grupării bucureştene pe teren propriu. În februarie, elevii lui Ilie Poenaru au câştigat cu Dinamo, dar în deplasare, scor 1-0.

Ultimele două confruntări directe s-au terminat cu victoria ”câinilor”, scor 3-1 şi 1-0.

Afla mai multe despre: dinamoacademica clinceni