VIDEO | Ajax a făcut primul pas pentru o triplă de vis! Lăncierii au câştigat Cupa Olandei

Semifinalista Ligii Campionilor a învins-o fără probleme pe Willem II în ultimul act al competiţiei. Echipa lui Erik ten Hag a câştigat cu 4-0.

Diferenţa s-a făcut abia pe final de repriză, atunci când Ajax a marcat de două ori şi şi-a făcut misiunea mai uşoară. Blind şi Huntelaar au înscris în interval de un minut. Apoi vârful a reuşit dubla, pentru ca Mazraoui să închidă tabela cu un sfert de oră înainte de final. Ajax reuşeşte să câştige Cupa Olandei după o pauză de 9 ani şi îşi poate încununa un sezon de excepţie în următoarele săptămâni.

Lăncierii aşteaptă să câştige primul titlu după o pauză de cinci ani, iar în Liga Campionilor sunt aproape de o finală istorică după 1-0 în turul semifinalelor cu Tottenham. Ultimul event reuşit de roş-albi a fost obţinut în 2002 pe când căpitanul echipei din Amsterdam era Cristi Chivu.

Afla mai multe despre: ajaxcupa olandeiwillem ii,