VIDEO | Alex Băluţă, evoluţie excelentă pentru Slavia Praga. Cum s-a făcut remarcat

Slavia Praga îşi menţine avansul de trei puncte în clasament faţă de Viktoria Plzen după succesul clar obţinut în faţa celor de la Slovacko.

Alex Băluţă a văzut de pe bancă primele trei goluri ale colegilor săi. Prima reuşită a venit după o dublă greşeală în defensiva oapspeţilor. Şutul lui Skoda a fost deviat, iar Danicek a fost creditat cu un autogol. În finalul primei părţi, Slavia şi-a mărit diferenţa după un contraatac frumos.

În repriza a doua, Husbauer a dus scorul la 3-0 cu un şut sănătos. Băluţă a fost trimis pe teren pentru ultimele 25 de minute şi a avut impact asupra jocului. Mai întâi i-a pasat lui Soucek, care a fost faultat în careu. Penalty-ul s-a acordat după consultarea VAR-ului, dar Skoda a trimis peste poartă. Cu un sfert de oră înainte de final, Băluţă a tras cu exteriorul, iar Soucek a fost pe fază şi a stabilit scorul final, 4-0 pentru Slavia Praga.

Afla mai multe despre: slavia praga