VIDEO | Alexe a revenit în Liga 1, dar nu şi-a putut ajuta echipa: "Ştiam unde vin..." Ce spune de meciul cu FCSB şi despre Dinamo

Marius Alexe a revenit în Liga 1 după aproape 4 ani, însă debutul său la Chiajna n-a fost cel mai fericit. Ilfovenii au pierdut la ultima fază partida cu Dunărea Călăraşi, scor 1-2 şi rămâne pe loc direct retrogradabil, cu 17 puncte, patru mai puţine decât adversara de astăzi.

În următoarea etapă, Concordia Chiajna o întâlneşte pe FCSB, iar Alexe speră să se poată revanşa.

"Am reuşit să deschidem scorul însă păcat că a venbit acel gol înainte de pauză. Pe ei i-a ajutat pentru moral.

Ştiam unde venim să jucăm, ştiam că ei joacă  foarte agresiv acasă, până la urmă suntem două echipe care ne batenm pentru salvarea retrogradării. Trebuie să continuăm să ne antrenăm bine, să jucăm mult mai bine următoarele meciuri pentru că vom avea destule şanse.

Este frustrant (n.r. că au pierdut la ultima fază a meciului), dar acesta este fotbalul. A prins un şut foarte bun şi au reuşit să ne învingă în ultimele minute.

Ştiam unde mă întorc, trebuie să mă pregătesc cât mai bine, să ajung la un nivel cât mai bun ca să-mi ajut echipa pentru că de asta am venit. Să strângem cât mai multe puncte şi să ne salvăm de la retrogradare.

Trebuie să-i analizăm cât mai bine (n.r. pe cei de la FCSB) în această săptămână, să ne analizăm şi jocul nostru de aici, să ne pregătim foarte bine pentru această partidă. Sunt o echipă foarte bună şi trebuie să ne ridicăm la nivelul partidei.

(n.r. Cei de la Dinamo) Au început destul de bine primele două meciuri, au reuşit să câştige şi cu siguranţă mai au  şanse şi pentru play-off. le doresc mult succes , să continue aşa
", a declarat Marius Alexe pentru Telekom Sport, la finalul partidei.

Formaţia Dunărea Călăraşi a câştigat, cu scorul de 2-1 (1-1), meciul disputat, duminică, pe teren propriu, în compania echipei Concordia Chiajna, în etapa a XXIII-a a Ligii I.

Pentru Dunărea a marcat Honciu, în minutul 36, în timp ce Concordia a punctat prin Guessan, din penalti, în minutul 26.

Golul victoriei echipei din Călărai a fost marcat de Ammari, în minutul 90+4.

Dunărea: Calancea - Vlădoiu, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Honciu, Bourceanu (V. Munteanu '76), Souda (Henderson '83), Keyta (Benzar '55) - Ammari, Mediop. Antrenor: Dan Alexa

Concordia: Greab - J.Meira, Albu, Marc, Fota -  Grădinaru, Cadamuro, Gorobsov - Guessan (Ivanovici '90+1), Măzărache (Bawab '66), Alexe (Iloki '46). Antrenor: Adrian Falub

Cartonaşe galbene: Bourceanu '25, Luchin '66, Ammari '90+4/ Meira '43, Fota '70, Greab '89

Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici – Vasile Marinesci, Andrei Constantinescu – Adrian Comănescu

Observatori: Marian Salomir, Marcel Vasile

Afla mai multe despre: alexe