VIDEO | Anglia a zdrobit Franţa în Six Nations. A fost o victorie la un punct de record vechi de peste 100 de ani

Rugby

Anglia a revenit pe primul loc în Six Nations după o victorie cu 44-8 în faţa Franţei

Englezii şi-au asigurat bonusul ofensiv încă din prima repriză. May a marcat primele trei eseuri ale gazdelor, iar Slade pe cel de-al patrulea. Francezii au înscris şi ei prin Penaud. În partea a doua, englezii au ridicat piciorul de pe acceleraţie, dar, chiar şi aşa, au câştigat repriza cu 14-0. Farrell a marcat un eseu, a mai fost şi o încercare de penalizare, iar Anglia a câştigat la 36 de puncte diferenţă. La unul singur de recordul celor 105 meciuri cu Franţa. În 1911, englezii se impuneau cu 37-0.

Englezii sunt pe primul loc, cu 10 puncte, iar a doua este Ţara Galilor, cu 8 puncte. Cele două se înfruntă peste două săptămâni, la Cardiff, în direct la Telekom Sport.

Afla mai multe despre: six nations