VIDEO | Antrenament pentru Barcelona! Liverpool a făcut spectacol cu FC Porto şi s-a calificat la pas în semifinalele UEFA Champions League

Liverpool a învins-o cu 4-1 pe FC Porto, în returul sferturilor de finală din UEFA Champions League.

Învinsă cu 2-0 în prima manşă, FC Porto a început furios returul cu Liverpool. Corona putea deschide scorul pentru lusitani după mai puţin de un minut. Apoi Marega a ratat şi el şansa de a-şi aduce echipa în avantaj. Până la jumătatea primei reprize, lusitanii au avut 13 şuturi la poartă, Liverpool  - niciunul.

Englezii au lovit însă la prima urcare în ofensivă. Sane a marcat din centrarea lui Salah. Şi partea a doua s-a desfăşurat după aceleaşi coordonate. Porto a atacat, dar golul a venit tot în poarta lui Casillas. Marcator a fost Salah. Reuşita de onoare a portughezilor a venit cu 20 de minute înainte de final. Militao, viitorul jucător al Realului, a înscris, dar a fost prea târziu.

Liverpool nu a ridicat piciorul de pe acceleraţie nici la 4-1 la general şi Firmino şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. În final, cormoranii au mai marcat o dată prin van Dijk. S-a terminat 4-1 pentru Liverpool, care aşteaptă acum duelul din semifinale cu Barcelona.

VIDEO | FC Porto - Liverpool 1-4
A marcat: Militao 68' / Mane 26', Salah 65', Firmino 77', Virgil 84'

ECHIPELE DE START

FC Porto: Casillas - Eder Militao, Pepe, Felipe, Alex Telles - Otavio, Danilo, Herrera - Corona, Marega, Brahimi
Rezerve: Vana - Maxi Pereira, Bruno Costa, Oliver Torres, Andre Pereira, Soares, Fernando
Antrenor: Sergio Conceicao

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Wijnaldum, Fabinho, Milner - Salah, Origi, Mane
Rezerve: Mignolet - Keita, Firmino, Joe Gomez, Henderson, Sturridge, Shaqiri
Antrenor: Jurgen Klopp

Partida va fi prelungită cu cel puţin două minute.

Min. 84: Gol Liverpool! Van Dijk a marcat cu capul în urma unui corner.

Min. 77: Gol Liverpool! Marchează şi Bobby Firmino, venit de pe bancă.

Min. 73: Ratare uriaşă Liverpool! Mane dribleză portarul, dar ratează cu poarta goală.

Min. 68: Gol Porto! Eder Militao reduce din diferenţă printr-o lovitură de cap.

Min. 65: Gol Liverpool! Salah înscrie şi el după un assist fenomenal de la Alexander-Arnold.

A început repriza a doua.

Final de repriză la Porto, într-un meci mult mai liniştit faţă de cel de la Manchester.

Min. 45: Prima repriză a fost prelungită cu cel puţin două minute.

Min. 26: Gol Liverpool! Mane înscrie, dar reuşita a fost validată abia după mai multe consultări cu arbitrii din camera VAR.

Min. 15: Marega primeşte o centrare bună în careu, dar voleul său trece pe lângă poartă.

Min. 1: Ocazie Porto! Acţiune a mexicanului Corona, finalizată cu un şut puţin peste poartă.

A început meciul.

Meciul are loc la doar şase zile de la prima manşă disputată pe Anfield. Liverpool s-a impus în meciul tur cu scorul de 2-0, graţie golurilor marcate de Nabi Keita, în minutul 5, şi Roberto Firmino, în minutul 26.

Totuşi, FC Porto vine după patru victorii consecutive în UEFA Champions League, în meciurile de pe teren propriu, iar dubla cu AS Roma, din faza precedentă a competiţiei, este dovada că Liverpool nu este deja calificată în semifinale. În optimi, portughezii au întors soarta calificării în meciul de pe teren propriu, după ce la Roma pierduseră cu scorul de 2-1. În retur, FC Porto s-a impus după prelungiri, scor 3-1.

Echipa care merge mai departe întâlneşte învingătoarea dintre Manchester United şi FC Barcelona, în tur 0-1. Barcelona - Manchester United este programat miercuri, de la aceeaşi oră, în direct la Telekom Sport 1.

LIVE VIDEO | FC Porto - Liverpool, miercuri, de la 22:00, la Telekom Sport 2. Echipele probabile

FC Porto (4-4-2): Casillas - Eder Militao, Felipe, Pepe, Alex Telles - Otavio, D Pereira, Almeida Costa, Corona - Soares, Marega.

Liverpool (4-3-3): Alisson - Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson - Wijnaldum, Milner, Henderson - Salah, Mane, Firmino.