VIDEO | Astra - Chindia 1-2. Nou-promovata a dat lovitura la Giurgiu şi a plecat cu toate cele trei puncte. Răduţ a marcat pentru gazde

Chindia Târgovişte a învins-o pe Astra Giurgiu, scor 2-1, în primul meci al etapei cu numărul 24 din Liga 1.

Astra a fost învinsă pentru prima dată pe teren propriu în acest sezon. Giurgiuvenii şi CHindia au intrat la pauză fără să marcheze. Jocul s-a dezmorţit în ultimul sfert de oră. După tranvsersala lui Yameogo, echipa lui Viorel Moldovan a lovit pentru prima dată. Neguţ a înscris. Gazdele au resimţit şocul şi au mai primit un gol după trei minute. Yameogo a punctat decisiv. Golul marcat de Răduţ în prelungiri nu a mai contat. Astra - Chindia s-a încheiat 1-2.

VIDEO | Astra - Chindia 1-2 (Răduţ 90+2 / Neguţ 80, Yameogo 83)

ECHIPELE DE START

Astra: Lazar - Enache, Tamaş, Dandea, Trusescu - Răduţ, Simion, Crepulja, V. Gheorghe - Alibec, Begue
Rezerve: Kitanov, David Bruno, Graur, Fatai, Buceanu, D. Gheroghe, Dima
Antrenor: Bogdan Andone

Chindia: Moldovan - Martac, Benga, Diallo, Ioniţă - Piftor, Raţă, Bic, Yameogo - Ivancic, Berisha
Rezerve: Popescu, Dinu, Dumitraşcu, Negrea, Neguţ, Burlacu, Dangubic
Antrenor: Viorel Moldovan

Fluier final.

Min. 90+2: GOOOL Astra! Răduţ înscrie, însă pentru Astra este prea puţin şi prea târziu.

Min. 83: GOOOOL Chindia! Astra a căzut de tot. Yameogo a fentat defensiva giurgiuvenilor şi a înscris golul doi.

Min. 80: GOOOOL Chindia! Neguţ a dat lovitura la Giurgiu, dâmboviţenii conduc la Giurgiu.

Min. 74: Ocazie Chindia! Yameogo trimite o "torpilă" care loveşte bara transversală a lui Lazar.

Min. 67: Ocazie Astra! În urma unei lovituri de colţ, mingea zboară deasupra careului, însă nimeni nu reuşeşte să o devieze în poartă şi în final iese în afara careului.

Min. 43: Ocazie Astra! Begue a fost la un pas de a deschide scorul, însă şutul său din unghi a fost prins de Moldovan.

Min. 35: Ocazie Chindia! Berisha prinde un şut din marginea careului, respins în corner de Lazar.

Min. 17: Ocazie Astra! Alibec îi pasează spectaculos, cu călcâiul, lui Valentin Gheroghe, dar fotbalistul de la Astra şutează din prima, mult peste poartă.

Min. 15: Alibec trece, nesperat, de mai mulţi jucători de la Chindia, însă nu reuşeşte să îşi calibreze şutul şi mingea iese în afara terenului.

A început meciul.

Astra a început cu stângul anul 2020. Echipa lui Bogdan Andone a pierdut primul meci oficial. Giurgiuvenii au plecat cu mâna goală din Ştefan cel Mare, acolo unde Dinamo s-a impus cu scorul de 2-0. Chiar şi aşa, Astra stă în continuare bine în clasament. Este pe locul 3, cu 40 de puncte, la şapte lungimi de liderul CFR Cluj. Acelaşi punctaj ca cel al giurgiuvenilor îl are însă şi U Craiova.

În turul sezonului regulat, Chindia a învins-o pe Astra, scor 1-0. După acel eşec, giurgiuvenii au avut o serie incredibilă: nouă meciuri consecutive fără înfrângere. Pentru nou promovată însă, succesul cu echipa lui Bogdan Andone a fost doar unul din cele cinci obţinute în acest sezon. În rest fotbaliştii lui Viorel Moldovan au şase rezultate de egalitate şi 12 eşecuri.

• Astra - Chindia, LIVE VIDEO, ora 20:30, pe Telekom Sport 1 şi telekomsport.ro

Momentan, Chindia Târgovişte este pe loc de baraj în Liga 1, locul 12, cu 21 de puncte. Mai jos, e pe prima poziţie direct retrogradabilă este Academica Clinceni, cu 20 de puncte, în timp ce Poli Iaşi, prima echipă scutită de grijile retrogradării este pe 11, cu 22 de puncte.

Afla mai multe despre: liga 1astrachindia