VIDEO | Astra - FC Botoşani 2-1. Giurgiuvenii au jucat în 10 oameni încă din minutul 30. Costel Enache riscă să rateze play-off-ul

Fotbal intern

Astra a reuşit o victorie mare cu FC Botoşani, deşi a jucat în inferioritate numerică încă din minutul 30. FC Botoşani a ajuns la a treia înfrângere consecutivă, timp în care a primit opt goluri şi a marcat unul singur. Jucătorii lui Costel Enache riscă să piardă play-off-ul.

Primul gol nu s-a lăsat foarte mult aşteptat. În minutul 9, Belu a fost fautat în careu şi Ioniţă a transformat fără prea multe emoţii. Un început bun pentru Astra. Edi Iordănescu a stat liniştit pe margine până în minutul 30, când Abang a fost eliminat, după un fault grosolan. Totuşi, Astra a reuşit să intre cu avantaj minim la vestiare.

În partea a doua, Botoşani a forţat, dar golul a venit abia în minutul 63. Tot din penalty şi cu largul concurs al fostului său portar, Iliev, care a scăpat nepermis mingea din mâini. Roman n-a iertat şi a egalat. Lovitura de teatru a venit în minutul 85. Astra a reuşit să egaleze, după ce Le Tallec şi Belu au scăpat singuri cu portarul. Ultimul a primit în faţa porţi şi a înscris. Pentru Astra, a fost singurul şut pe poartă din repriza secundă.

Astra câştigă şi îi provoacă lui FC Botoşani a treia înfrângere consecutivă. Moldovenii vor fi depăşiţi în clasament de Dinamo - dacă învinge pe ACS Poli - şi riscă să piardă play-off-ul

Min. 90+3 S-a terminat meciul, Astra a câştigat în 10 oameni!

Min. 85 GOL ASTRA. Giurgiuvenii înscriu, deşi sunt în 10 oameni. A fost un contraatac tăios, Le Tallec şi Belu au rămas singuri cu portarul. Ultimul a primit mingea şi a înscris în poarta goală.

Min. 69 O nouă ocazie foarte mare pentru FC Botoşani. Moruţan a întors trei jucători şi a pasat pentru Ciaccheri, care a ratat însă din 7 metri

Min. 63 GOL BOTOŞANI! Roman înscrie tot din penalty. Portarul Astrei, Iliev, a scăpat mingea din mâini şi apoi şi-a faultat un adversar

Min. 47 Ocazie pentru FC Botoşani. Miron a reluat cu capul în bară, însă arbitrul a semnalat off-side. Reluările au arătat că Horaţiu Feşnic a greşit

Min. 46 A început repriza a doua

Min. 45+2 S-a terminat prima parte. Astra intră cu un avantaj minim la vestiare, dar şi în inferioritate numerică

Min. 30 Cartonaş roşu pentru Abang. Jucătorul Astrei a avut un fault foarte dur la Burcă şi a fost eliminat

Min. 28 Ocazie pentru FC Botoşani. Buş centrează în centrul careului mar, Roman reia cu capul, însă direct pe portar.

Min. 14 Şi o fază amuzantă. Belu a primit într-o poziţie bună, a tras spre poartă, însă a şutat într-unul dintre colegii săi. Edi Iordănescu şi-a pus mâinile în cap.

Min. 9 GOL ASTRA. Ioniţă a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri. Penalty pentru Astra după ce Belu a primit în careu şi a fost faultat. Jucătorul Astrei a fost placat de Oaidă, iar arbitrul a arătat punctul cu var.

Min. 1 Fluier de start. Puţini spectatori au venit pe stadionul din Giurgiu, deşi este un meci foarte important pentru Astra. În cazul unui eşec, riscă să piardă locul de play-off

Echipele de START:

Astra: (4-2-3-1): Iliev - Belu, Polczak, Bejan, Radunovic - Dandea, Mrzljak - Ioniţă, Seto, Balaure - Abang.
FC Botoşani (4-2-3-1): Cobrea - Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat - Bordeianu, Oaidă - Roman, Rodriguez, Buş - Chiaccheri.

Etapa a 22-a din Liga I se anunţă a fi o adevărată nebunie. Toate cele şase echipe clasate în momentul de faţă pe locuri de play-off se întâlnesc în meciurile directe. Liderul CFR Cluj merge la Universitatea Craiova, FC Viitorul are meci pe Arena Naţională, la FCSB, iar Astra şi FC Botoşani deschid etapa, vineri, de la ora 20:00, în direct la Telekom Sport 1 şi LIVE cu VIDEO pe www.telekomsport.ro.

După înfrângerea surprinzătoare de la Iaşi, Astra a câştigat meciul de la Ploieşti, cu Juventus, scor 1-0, şi a rămas în lupta pentru un loc de play-off. În momentul de faţă, echipa pregătită de Edward Iordănescu are un singur punct avans peste ocupanta locului 7, Dinamo.

De partea cealaltă, FC Botoşani vine după două înfrângeri consecutive, ambele cu acelaşi scor, 0-3, cu Chiajna şi cu FCSB. În urma acestor rezultate, moldovenii au acum emoţii în privinţa locului de play-off. Dacă CFR Cluj, FCSB şi Universitatea Craiova sunt sigure de poziţiile lor, FC Botoşani, FC Viitorul, Astra şi Dinamo sunt cele patru echipe care se luptă pentru cele trei locuri care asigură prezenţa în play-off la finalul sezonului regulat.

Aşadar, nu rataţi meciul dintre Astra Giurgiu şi FC Botoşani, vineri, de la ora 20:00, în direct la Telekom Sport 1 şi LIVE cu VIDEO pe www.telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: fc botosaniastragiurgiudinamochiajnafcsbplay offliga 1