VIDEO | Astra Giurgiu trece de Petrolul şi se califică în semifinale. Toate golurile marcate astăzi în Cupa României sunt aici

Cupa României

Petrolul Ploieşti o întâlneşte pe Astra Giurgiu în sferturile de finală din Cupa României, iar meciul va începe la ora 20:30 şi va fi în direct pe Telekom Sport şi telekomsport.ro.

Formaţia Astra Giurgiu s-a calificat, miercuri seară, în semifinalele Cupei României, trecând în sferturile de finală de echipa Petrolul Ploieşti, scor 3-0. Golurile au fost marcate de Merloi ’51, Krpic ’61 (penalti) şi Wuthrich ’81.

În minutul 86, gazdele au ratat un penalti prin Vajushi. În semifinalele Cupei României sunt calificate şi echipele Universitatea Craiova şi Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Joi se va disputa meciul Dunărea Călăraşi – Dinamo.

Petrolul Ploieşti - Astra Giurgiu 0-3 (Merloi 50', Krpic 60', Wuthrich 81)

Petrolul Ploieşti: Kitanov - Olaru, Lica, Meijers, Ţicu - Lax, Pol Roige - Constantinescu, Moise, Vajushi - Buhăescu

Rezerve: Avram, Bărboianu, Manolache, Pană, Mitrea, Arnăutu, Tudor, Bratu, Balint

Astra Giurgiu: David Lazar - Hugo de Sousa, Raspopovic, Jovanovic, Lamanje - Canadija, Boe Kane - Merloi, Răduţ, Pahonţu - Krpic

Rezerve: Popa, Graovac, Ion, Wuthrich, V. Gheorghe, Crepulja, Montini, Stahl, Balaure

Min 85. Penalty ratat de Vajushi de la Petrolul!

Min. 81 GOOOOOL Astra! Wuthrich marcheaza golul trei al astralilor

Min. 78 A intrat Wuthrich în locul lui Răduţ.

Min. 75  Cartonaşe galbene pentru Răduţ şi Meijers.

Min. 72 Fault neacordat pentru Astra.

Min. 71 Şaim intră în locul lui Moise pentru Petrolul.

Min. 70 Buhăescu, şut la poarta lui Lazar.

Min. 67 Şut periculos dat de Moise.

Min. 62 Schimbare pentru Astra. Montini a intrat în locul lui Krpic.

Min. 60 GOOOOOL Astra. Krpic marchează din lovitura de la 11 metri.

Min. 59 Penalty pentru Astra Giurgiu.

Min. 58 Ocazie mare de gol pentru Petrolul.

Min. 50 GOOOOOL Astra! Pentru giurgiuveni a marcat Merloi.

Min. 46 Intră Pană şi iesie Constantinescu de la Petrolul.

Min. 46 Începe a doua repriză.

Min. 45 S-a terminat prima repriză.

Min. 43 Cartonaş galben pentru Ţicu.

Min. 37 Un alt şut periculos dat de Răduţ.

Min. 27 Şut periculos al lui Răduţ.

Min. 10 La Astra a intrat Balaure în locul lui Pahonţu.

Min. 3 Ocazie de gol pentru Astra.

Min. 1 A început meciul!

Viitorul Pandurii Tg. Jiu a făcut show pe Cluj Arena şi a ajuns în semifinalele Cupei României.
Universitatea Cluj a marcat prima, încă din minutul 2 al partidei, prin Idan Golan. Israelianul a finalizat cu sânge rece o acţiune a echipei sale. Mingea a fost şi deviată în momentul şutului de către Lixandru. După pauză, Viitorul Panduri Tg. Jiu a egalat în minutul 67 prin Ţegle. Oaspeţii au primit un penalty în minutul 77, transformat de Paraschiv. Acelaşi jucător, care a marcat golul de 3-1 în minutul 86.

UNIVERSITATEA CLUJ - VIITORUL PANDURII TG. JIU 1-3 (Golan 2 / 68 Ţegle, 77, 86 Paraschiv)

U Cluj: Muţiu - Dican, A. Răuţă, Luchin, Taub - I. Filip, Acka - D. Pîrvulescu, Ribeiro, Golan - Ogbu
Antrenor: Costel Enache

Viitorul Pandurii Tg. Jiu: D. Rusu - Buleică, Oros, Lixandru, A. Sin - Ţegle, Prejmeran - Dragu, Cioiu, Gîrbiţă - D. Paraschiv
Antrenor: Flavius Stoican

Min 90+3: Final pe Cluj Arena! Oaspeţii au făcut show şi s-au calificat în semifinalele Cupei României.

Min 86: GOOOOOOOOOOOL Viitorul Pandurii Tg. Jiu! Paraschiv face dubla

Min 77: GOOOOOOOL Viitorul Pandurii Tg. Jiu! Paraschiv marchează şi îşi aduce echipa în avantaj

Min 75: Eliminare Luchin! Căpitanul Universităţii Cluj a făcut un gest nesportiv împotriva lui Băican şi a văzut roşu direct de la arbitrul partidei

Min 73: Băican are nevoie de îngrijiri medicale, după un contact cu un adversar. Intră ambulanţa pe stadionul din Cluj-Napoca

Min 72: Posibil penalty pentru Universitatea Cluj

Min 68: GOOOOOL! Viitorul egalează prin Ţegle

Min 67: Taub, contact dur cu Băican! Arbitrul partidei acordă lovitura de la 11 m

Min 45+2: Pauză pe Cluj Arena! Echipele merg la vestiar. Scorul este 1-0 pentru „U”

Min 21: Oaspeţii cer penalty, după ce Buia a căzut în careu

Min 14: Ocazie mare pentru Viitorul Pandurii Tg. Jiu. Dragu a şutat, dintr-o poziţie foarte bună, puţin peste poartă

Min 2. GOOOL U CLUJ! Deschidere rapidă de scor, după un debut furtunos de joc. Echipa lui Costel Enache marchează prima din Idan Golan! Israelianul finalizează cu sânge rece o acţiune a echipei sale. Mingea a fost şi deviată în momentul şutului de către Lixandru

Min 1. A început primul duel al zilei din Cupa României. U Cluj întâlneşte Viitorul Pandurii, formaţia antrenată de Flavius Stoican

Meciul va avea loc pe Cluj Arena şi va fi în direct pe TV Telekom Sport şi telekomsport.ro.
Meciul de azi va pune faţă în faţă două echipe din eşalonul secund.

Întâmplarea face ca, acestea, să se fi întâlnit tocmai acum două saptămâni în Liga a 2-a, unde Clujul s-a impus cu 2-1 la Tg. Jiu.

Meciul de astăzi dintre Universitatea Cluj şi Viitorul Pandurii Târgu Jiu, de pe Cluj Arena, va fi arbitrat de la centru de Andrei Antonie (Bucureşti) şi de la cele două tuşe de Ciprian Florin Danşa (Satu Mare) şi Romică Bîrdeş (Piteşti).