VIDEO Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-1. Golul lui Haller a relansat calificarea, după ce echipa lui Simeone a dominat prima repriză

Atletico Madrid şi Borussia Dortmund s-au întâlnit în manşa tur a sferturilor de finală ale UEFA Champions League pe Civitas Metropolitano. Echipa lui Diego Simeone a învins cu 2-1, însă germanii au lovit transversala la ultima ocazie a partidei.

Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-1 (De Paul 5, Lino 32 / Haller 81), în direct pe Orange Sport 3

Atletico Madrid - Borussia Dortmund, echipele de start:

• Atletico Madrid: Oblak - Witsel, Gimenez, Azpilicueta - Molina, Marcos Llorente, Koke, De Paul, Lino - Morata, Griezmann
  • Antrenor: Diego Simeone
  • Borussia Dortmund: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Sabitzer, Emre Can - Sancho, Nmecham, Adeyemi - Fullkrug
  • Antrenor: Edin Terzic

Min. 90+6 Finalul partidei.

Min. 90+6 Dortmund a lovit din nou bara, într-un final incendiar de meci.

Min. 86 Transversală, Dortmund! Bynoe-Gittens a tras superb cu piciorul stâng, însă mingea a lovit bara.

Min. 81 GOOOOL Dortmund! Haller trage puternic la colţul scurt, iar germanii reduc din diferenţă.

Min. 75 Atletico este din nou periculoasă prin Lino.

Min. 73 Brandt trece pe lângă gol.

Min. 56 Dortmund cere penalty!

Conectat la miza partidei, Diego Simeone şi-a confruntat un adversar din tabăra lui Dortmund.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min 45+2. Pauză pe Metropolitano! Atletico este în avantaj, scor 2-0.

Min. 45 Sancho pătrunde în careu, însă trage mult peste poartă dintr-o poziţie dificilă.

Min. 43 Maatsen are o nouă ocazie pentru Dortmund.

Min. 42 Molina trece pe lângă 3-0.

Min. 36 Ocazie mare pentru Dortmund! Karim Adeyemi şutează din marginea careului, mingea este deviată şi cade pe plasa lui Oblak.

Min. 32 GOOOOOL Atletico! Griezmann oferă o pasă eleganată către Lino, care trage imparabil pentru 2-0.

Min. 31 Nmecham reia cu capul peste poarta lui Atletico.

Min. 12 Lino încearcă o "foarfecă", însă mingea se duce moale pe spaţiul porţii lui Kobel.

Min. 7 Witsel ratează pentru Atletico.

Min. 5 GOOOOL Atletico Madrid! De Paul a deschis scorul pe Metropolitano.

Min. 1 A început meciul.

Atletico Madrid are un sezon sub aşteptări, fiind eliminată din Cupă şi din Supercupă, iar în campionat oscilează între locurile 4 şi 5.

Borussia Dortmund este de neînvins în deplasare, echipa nu a suferit nicio înfrângere în acest an (în cele 8 meciuri jucate de nemţi pe teren străin în 2024, aceştia au obţinut 5 victorii şi 3 remize).

Diego Simeone nu poate conta la acest meci pe Thomas Lemar, Jose Maria Gimenez, Memphis Depay, Mario Hermoso şi Vitolo. În timp ce, la oaspeţii acestui meci nu vor putea juca Malen, Kamara şi Bensebaini.

Statistică echilibrată între cele două echipe.Până acum, între Atletico Madrid şi Borussia Dortmund s-au mai disputat 4 partide oficiale în Champions League, iar cele două echipe şi-au împărţit victoriile: două de fiecare!

Returul are loc pe 16 aprilie, la Dortmund. PSG - Barcelona e celălalt sfert al serii.

Afla mai multe despre: atletico madridborussia dortmundchampions league