VIDEO | Augsburg - Bayern Munchen 2-3. Meci cu o reuşită istorică, bavarezii se apropie de liderul Dortmund

Bundesliga

Bayern Munchen a câştigat în deplasare cu Augsburg după ce campioana Germaniei a fost condusă de două ori. Autogolul lui Goretzka din secunda 13 a partidei este cel mai rapid din istoria Bundesligii. Echipa lui Niko Kovac a ajuns la două puncte de marea rivală, Borussia Dortmund.

Leon Goretzka, jucătorul cu patru goluri marcate în ultimele patru etape, a înscris cel mai rapid autogol din istoria Bundesligii. Doar 13 secunde i-a luat mijlocaşului de la Bayern să îşi bage mingea în propria poartă în deplasarea de la Ausgburg. A fost doar începutul unui festival de goluri. Coman a restabilit egalitatea după un sfert de oră, din centrarea lui Kimmich. Gazdele au trecut din nou în avantaj cinci minute mai târziu. Dong Won a trimis imparabil pentru Neuer. În prelungirile primului act, s-a făcut 2-2. Coman a reuşit dubla, după ce i-a dat mingea printre picioare lui Kobel. Victoria campioanei Germaniei a fost adusă de Alaba. Austriacul a înscris superb, iar Augsburg - Bayern s-a încheiat 2 la 3.

FINAL | Augsburg - Bayern Munchen 2-3 (Goretzka '1-aut, Ji Dong Won '23 - Coman '17, '45+3, Alaba '53)

Min 53 GOOOOL Bayern: Bavarezii trec la conducere după golul lui Alaba, 2-3

Min 45+3 GOOOOL Bayern: Coman reuşeşte dubla în prelungirile primei reprize, 2-2

Min 23 GOOOL Augsburg: Gazdele revin în avantaj după golul sud-coreeanului Ji Dong Won, 2-1

Min 17 GOOOL Bayern: K.Coman egalează după pasa lui Kimmich, 1-1

Min 1 GOOOOL Augsburg: Goretzka "reuşeşte" cel mai rapid autogol din istoria Bundesligii, 1-0

Aflată la 5 puncte de liderul Borussia Dortmund, Bayern Munchen speră să câştige toate cele trei puncte pentru a nu pierde din nou contactul cu formaţia lui Lucien Favre.

• LIVE VIDEO | Augsburg - Bayern Munchen pe Telekom Sport 3, vineri, 21:30

Campioana Germaniai şi-a recâştigat încet încet forma din sezonul trecut şi după ce a eliminat-o pe Hertha Berlin din Cupa Germaniei caută acum a 15-a victorie din sezon.

Dar, dincolo de cursa de urmărire a liderului, formaţia lui Kovac trebuie să fie atentă şi la locul 3 din campionat, Borussia Monchengladbach, care are doar trei puncte mai puţin decât formaţia bavareză.

Bayern a legat victorii în campionat cu Eintracht, Hoffenheim şi Stuttgart, dar apoi a fost învinsă de Bayer Leverkusen, scor 3-1. Manuel Neuer şi Arjen Robben ar putea lipsi din partida de la Augsburg, în timp ce Corentin Tolisso e absent pentru mai multă vreme.

La gazde, Baier, Caiuby şi Framberger sunt cu toţii indisponibili, în timp ce Danso, Finnbogason, Luthe, Moravek, Hahn şi Koo Ja-Cheol sunt incerţi.

În partida disputată în septembrie, Augsburg a obţinut o remiză surprinzătoare pe Allianz, 1-1. Tot anul trecut în aprilie, Bayern a spulberat-o pe Augsburg pe teren propriu, scor 4-1. În 2017, bavarezii au administrat nu mai puţin de 9 goluri formaţiei şvabe.

Trupa lui Manuel Baum ocupă în prezent locul 15 în campionat cu 18 puncte, cu doar 3 puncte mai mult decât Stuttgart şi 4 peste Hannover.

Echipele probabile:

Augsburg: Kobel - Stafylidis, Khedira, Oxford - Max, Callsen, Richter, Schmid - Cordova, Ji, Gregoritsh

Bayern Munchen: Ulreich - Kimmich, Boateng, Hummels, Alaba - Goretzka, Alcantara, Rodriguez - Gnabry, Lewandowski, Coman

Transmisiuni Bundesliga la Telekom Sport, perioada 15-17 februarie