VIDEO | Barcelona a făcut scor cu Valencia! Betis a câştigat cu Mallorca şi îşi consolidează poziţia pe podium. Rezumatele complete din La Liga

La Liga

Duminică au avut loc alte 4 meciuri din etapa cu numărul 25 a campionatului spaniol.

Barcelona a câştigat la scor cu Valencia şi a reuşit cea mai bună prestaţie de la instalarea lui Xavi pe bancă. Aubameyang a deschis scorul la primul său meci ca titular pentru catalani. Gabonezul se poate lăuda că a înscris acum şi în La Liga, după ce marcase în Bundesliga, Ligue 1 şi Premier League. De Jong a dublat avantajul, la capătul unei faze superbe. Repriza de vis a Barcelonei s-a încheiat cu o nouă reuşită a lui Aubameyang. ”Liliecii” au redus din diferenţă în al doilea act prin Soler, dar după numai zece minute, avantajul de trei goluri a fost refăcut. Pedri a marcat cel mai frumos gol al meciului, iar Barcelona a reuşit a treia victorie consecutivă împotriva Valenciei.

Sevilla a ratat ocazia de a se apropia la patru puncte de liderul Real Madrid. Andaluzii au remizat în deplasare cu Espanyol. Rafa Mir a marcat singurul gol al primei reprize şi Sevilla a intrat cu avantaj minim la cabine. Sergi Darder a restabilit egalitatea în partea secundă. Kounde a primit două cartonaşe galbene şi a lăsat-o pe Sevilla în inferiotate, iar până la final nu s-a mai marcat. Espanyol - Sevilla s-a terminat 1-1, iar andaluzii sunt la 6 puncte distanţă de Real.

Betis şi-a consolidat poziţia pe podium după ce a trecut pe teren propriu de Mallorca. Alex Moreno a deschis scorul din pasa de senzaţie a lui Canales. Mallorca a egalat prin Muriqi, atacantul venit sub formă de împrumut de la Lazio. Willian Jose a adus victoria din penalty pentru Betis, care se menţine la 4 puncte în faţa Barcelonei.

Bilbao a făcut scor în derby-ul Ţării Bascilor, cu Sociedad. Gazdele au ratat un penalty în prima repriză, prin Muniain, dar s-au descătuşat după pauză. Tabela nu s-a modificat până în minutul 68. Vivian a deschis scorul, iar după numai patru minute, Sancet a majorat avantajul cu a cincea sa reuşită stagională. Inaki Williams şi Muniain au marcat şi ei în final, iar Bilbao a obţinut prima victorie în faţa rivalei după cinci meciuri şi s-a apropiat la un  singur punct de Sociedad.

Afla mai multe despre: barcelona-betis-valencia